Son Dakika Haberler: Rus lider Putin’den Erdoğan ve Türkiye sözleri! ‘Güçlü lider!’

Rus lider Putin,Türkiye ile ilişkilere dair açıklamalarda bulundu. Putin Türkiye’nin güvenilir bir ortak olduğunun altını çizerken “Cumhurbaşkanı Erdoğan güçlü ve sağlam bir lider, Türk halkı, ekonomisi ve Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda hareket ediyor” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de gaz merkezi oluşturulması yönünde sunduğu öneri hakkında da konuşan Putin, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, her şeyden önce, belki de sadece Türk halkının ve ekonomisinin çıkarlarını esas alan güçlü bir lider. Türk Akım’ın inşası konusundaki tutumu da büyük oranda bununla açıklıyor. Erdoğan, kendisini kullanmalarına ve üçüncü ülkelerin çıkarlarını gözetmeye zorlamalarına hiçbir zaman izin vermiyor. Ancak o, bizimle diyalogda da en başta kendi çıkarlarını koruyor. Onun başkalarını kullanmaya çalıştığını söyleyemeyiz, sadece kendisinin, hükümetinin, danışmanlarının en uygun bulduğu kararın alınması için mücadele ediyor. Bu açıdan genel olarak Türkiye ve özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan zor partnerler. Birçok karar, uzun ve zorlu anlaşmazlıklar, müzakereler sonucunda alınıyor, ancak her iki tarafta da bu anlaşmalara varma arzusu mevcut ve biz de, genelde bu anlaşmalara varıyoruz. Bu açıdan Erdoğan, zor ancak tutarlı ve güvenilir bir partner. Türkiye Cumhurbaşkanı’nın zor bir partner olduğunu ve her zaman kendi çıkarlarını, yani ülkesinin çıkarlarını gözettiğini söyledim.

Rusya ile Türkiye’nin turizm, inşaat ve tarım alanları da dahil pek çok ortak çıkarı var. Şimdi de Avrupalı tüketiciler için Türkiye topraklarında bir gaz dağıtım merkezi kurulmasını teklif ettik. Türkiye tarafı bu teklifimizi kabul etti” açıklamasında bulundu.

NÜKLEER SİLAHLAR

Putin yaptığı açıklamada, Rusya’nın nükleer silah kullanımı hakkında hiçbir zaman proaktif bir şekilde bir şey söylemediğini vurgulayarak “Biz kendi inisiyatifimizle Rusya tarafından nükleer silahların olası kullanımı hakkında hiçbir şey söylemedik, sadece Batılı ülkelerin liderlerinin açıklamalarını ima ettik” dedi. “Nükleer silahlar var olduğu sürece, her zaman kullanım tehlikesi vardır” diyen Putin, “Rusya, Ukrayna’ya nükleer bir saldırı için ne siyasi ne de askeri bir anlam görmüyor” dedi.

Devlet Başkanı Putin açıklamalarında Rusya’nın ABD ile diyalog içinde her türlü sorunu çözmeye hazır olduğunu söyledi.

PUTİN’DEN KARABAĞ MESELESİNDE ERMENİSTAN’A SİTEM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın yıllardır Ermenistan’a Karabağ meselesini oradaki halkın ayrıldığı beş bölgeyi Bakü’ye devrederek çözmesini teklif ettiğini, ancak Erivan’ın kendi yolundan gitmeyi seçtiğini vurgulayarak “Ermenistan, Azerbaycan’ın yedi bölgesini fiilen kontrol ediyordu. Biz de ilişkilerin normalleşmesi için ‘beş bölgeyi Azerbaycan’a verin, iki bölge size kalsın’ dedik. Bu iki bölge büyük bölgeler. Beş bölgeye de Ermenistan’ın aslında hiç ihtiyacı yok. Yaşayan yok, boş duruyor. Bu bölgeleri bırakmamanın hiçbir anlamı da yok. Önerimiz, Karabağ meselesinin normalleşmesi için iyi bir adım olacaktı. Ancak Ermeni yönetimi kendi yolundan gitti. Zaten bugünkü durum da bu tercih nedeniyle gelişti” ifadelerini kullandı.

Putin’in vaftiz kızı Rusya’dan kaçtı!
Bu düşüşün ardında 3 sebep var
Putin’e savaş açtılar
Göz göre göre soykırıma teşvik etti
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir