SON DAKİKA HABERLER: Dünya şokta! ABD’de XBB.1.5 salgını…

Yeryüzünün en kalabalık ülkesi Çin tarafından 31 Aralık 2019 tarihinde dünyaya ilan edilen salgının üstünden üç yıl geçti. Milyonlarca insanın ölümüne yol açan, sınırları kapatan koronavirüs salgını geri mi dönüyor?

ABD’de hızla yayılan yeni bir Covid alt varyantı endişelere neden oluyor. XXB.1.5 şu ana kadar aralarında Avrupa ülkelerinin de bulunduğu toplam 29 ülkede tespit edildi. Peki, bu varyantla ilgili neler biliniyor?

XBB.1.5 NEDİR, BELİRTİLERİ NELER?

Covid-19’un daha önceki alfa, beta, gama ve delta varyantlarını Omicron varyantı izlemiş ve bu varyant küresel çapta baskın hale gelmişti. XBB.1.5 da Omicron varyantının alt dallarından biridir.

Omicron, 2021’in sonlarında ortaya çıktığından bu yana önceki tüm koronavirüs varyantlarını geride bıraktı ve orijinalinden daha bulaşıcı olan birçok alt varyantın ortaya çıkmasına neden oldu.

ABD ateşle oynuyor! Laboratuvarda yaratıldı, yüzde 80 öldürüyor…

XBB.1.5 NEREDE YAYILIYOR?

ABD’deki Covid vakalarının yüzde 40’ından fazlasına XBB.1.5’in neden olduğu tahmin ediliyor. Bu da onu ülkedeki baskın tür haline getiriyor.

Aralık ayının başında vakaların sadece yüzde 4’ünü oluşturuyordu, ama kısa sürede Omicron’un diğer varyantlarını hızla geride bıraktı.

Son haftalarda ABD genelinde Covid nedeniyle hastaneye başvurular artıyor.

Uzmanlardan ‘üçlü salgın’ uyarısı: Grip ve koronavirüsten sonra şimdi de RSV!

BİLİM İNSANLARI XBB.1.5 KONUSUNDA ENDİŞELİ Mİ?

Profesör Barclay, özellikle aşılanmış nüfus konusunda endişeli olmadığını söylüyor. Ancak Covid aşılarından daha az fayda gören bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler de dahil olmak üzere savunmasız kişiler üzerindeki etkisi konusunda endişeli.

East Anglia Üniversitesi’nden Profesör Paul Hunter, XBB.1.5’in daha öldürücü olduğuna dair hiçbir kanıt görmediğini, yani “sizi hastaneye yatırma veya öldürme” olasılığının mevcut Omicron varyantlarından daha yüksek olmadığını söylüyor.

XBB.1.5’in İngiltere’de bu ay bir dalga yaratma ihtimali olduğunu, ama bundan emin olamadıklarını belirten Hunter, “Herkesin Çin’den çıkan olası varyantlara odaklanması, ama XBB.1.5’in ABD’den çıkması ironik” diyor.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan Profesör David Heymann, bu son varyant hakkında hala öğrenilecek çok şey olduğunu, ancak yüksek düzeyde aşılama ve daha önce enfeksiyon geçirmiş ülkelerde büyük sorunlara yol açma olasılığının düşük olduğunu belirtiyor.

“XBB.1.5” açıklaması: Kolay bulaşan ve antikorlardan kaçan bir varyant

Heymann, daha çok aşıların düşük oranda uygulandığı ve uzun süreli karantina nedeniyle doğal bağışıklığın az olduğu Çin gibi ülkeler için endişelendiğini ifade ediyor:

“Çin’in, varyantın bağışık olmayan bir popülasyonda nasıl davrandığını görmek için, enfekte olmuş kişilerle ilgili klinik bilgileri paylaşması gerekiyor.”

ALMANYA TETİKTE

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Twitter hesabından yaptığı açıklamada XXB.1.5’e karşı uyarıda bulundu. XXB.1.5 alt varyantının ABD’de enfeksiyon sayısında artışa yol açtığını belirten Lauterbach, “XXB.1.5’in Almanya’da da görülüp görülmeyeceğinizi takip ediyoruz” dedi. Lauterbach, söz konusu varyantın Almanya’da yayılmaya başlamadan kışı geçirmeyi umduklarını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) Maria Van Kerkhove, XXB.1.5’in şimdiye kadar tespit edilen alt varyantlar arasında ‘en hızlı yayılanı’ olduğunu söyledi. Ancak Kerkhove, ellerinde söz konusu alt varyantın hastalığın daha ağır seyretmesine yol açtığını gösteren bulgular olmadığını kaydetti.

DSÖ’nün koronavirüsle mücadele programı yöneticisi olan Kerkhove, XBB.1.5 vakalarındaki artışın ‘Covid-19’u dünya genelinde takip altında tutma gerekliliğinin önemini gösterdiğini’ ifade etti.

AVRUPA’DA 3 ÜLKE SALGIN İLAN ETTİ

Belçika’da Covid-19 vakalarının ardından grip vakalarında da hızlı bir artış kaydediliyor. Belçika ulusal halk sağlığı enstitüsü Sciensano tarafından yapılan açıklamada, Covid-19 vakalarına yaklaşan grip vakaları nedeniyle resmi grip salgını ilan edildiği belirtildi.

Enstitü, “Grip vakaları zaman zaman ülkemizde kaydediliyor fakat bu sefer tüm kriterler grip salgınıyla karşılaşabileceğimizi gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Sciensano’dan Virolog Steven Van Gucht, hastanelerde Covid-19 vakaları kadar, grip vakalarının da bulunduğunu belirterek, grip vakalarında hastaneye yatış oranlarında Covid-19 vakalarına göre daha fazla artış beklediklerini söyledi.

Almanya ve Slovakya, Belçika’dan daha önce grip salgını ilan etmişti.

Kaynak: BBC Türkçe

İlk Covid-19 aşısı 2 yıl önce yapıldı! Aşıların etkinliği ve yan etkileri konusunda neler biliniyor?

PaYLaŞşşş