SON DAKİKA: Gözler Erdoğan-Putin zirvesine çevrildi! ‘Türkiye nüfuzunu ustaca genişletiriyor’

Dünyanın gözü Özbekistan’da… Bu yıl 22’ncisi düzenlenen Şanghay İşbirliği Teşkilatı Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında Semerkant’ta gerçekleşen zirve, dünyanın gündeminde. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in daveti üzerine zirveye özel konuk olarak zirveye katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün bir dizi önemli görüşme gerçekleştirdi. Rusya Devlet Başkanı Putin, İran Cumhurbaşkanı Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ve Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko ile ‘Ebedî Şehir’ kompleksinde bir araya gelen Erdoğan, bugün de kritik görüşmeler gerçekleştiriyor.

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ İÇİN NEFESLER TUTULDU

Bugün erken saatlerde Çin Devlet Başkanı ile görüşme gerçekleştiren Erdoğan, günün ilerleyen saatlerinde Rusya Devlet başkanı Putin ile bir araya gelecek. Özellikle bu görüşme, dünyanın dört bir yanında merakla bekleniyor.

“ERDOĞAN VE PUTİN’İN BATI’YA MESAJI”

Voice of America, Erdoğan ve Putin görüşmesinin Batı’ya mesaj niteliğinde olduğunu başlığa taşıdğı haberinde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün toplantısına katılmak üzere Perşembe günü Özbekistan’a gitti” ifadelerini kullandı.

Rus ve Çin liderliğindeki Şanghay İşbirliği Örgütü’nün, bazı eleştirmenler tarafından Batı karşıtı bir ittifak olarak adlandırıldğını yazan Voice of America, Putin ile Erdoğan arasında Cuma günkü görüşmelerin ticarete odaklanmasının beklendiğini yazdı.

Haberde, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nden Maria Shagina’nın yorumuna yer verildi. Buna göre, Batılı ülkelerin Moskova’ya yaptırımları sıkılaştırmaya çalışırken, Erdoğan’ın Putin için giderek daha önemli hale geldiği ifade edildi.

Alıntı Metni

Haberde, Erdoğan’ın önümüzdeki hafta New York’ta yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun oturum aralarında ABD Başkanı Joe Biden ile görüşebileceği de ifade edildi.

“RUSYA’NIN KAYIPLARI, TÜRKİYE’NİN KAZANCI”

Al Jazeera ise, “Rusya’nın Ukrayna kayıpları Türkiye’nin kazancı” başlığını attığı bir analize sayfasında yer verdi. Carnegie Europe’da Misafir Akademisyen olarak görev yapan Dimitar Bechev imzasını taşıyan makalede, “Kremlin savaşta çıkmaza girerken Türkiye, Moskova’nın pahasına nüfuzunu ustaca genişletiyor” ifadelerine yer verildi.

Bechev analizine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen ay Kırım Platformu Zirvesi’nde video bağlantısıyla yaptığı açıklama ile başladı:

Alıntı Metni

“KARMAŞIK BİR DENGEDEN DAHA FAZLASI”

Haber şu ifadelerle devam etti:

Alıntı Metni

“İster Suriye’de ister Güney Kafkasya’da olsun, Moskova’nın etkisi gittikçe azalırken Ankara boşluğu doldurmaya hazırlanıyor” ifadelerinin kullanıldığı makalede, Türkiye’nin Temmuz ayında Birleşmiş Milletler’in yardımıyla yaptığı anlaşma hatırlatıldı ve şu çarpıcı ifadelere yer verildi:

Alıntı Metni

Hindustan Times, zirveyi canlı olarak aktarıyor. Adım adım zirveyi izleyen gazete, son dakika olarak verdiği haberinde “Çin lideri Xi bölgesel zirve kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşüyor” ifadelerini kullandı.

Farance 24 AFP’ye dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cuma günkü programından bahsetti ve Xi ile Putin’le görüşeceğini yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Semerkant’ta!

Japan Times gazetesi, Putin, Xi’nin ‘endişelerine’ ve işbirliğinin sınırlarına onay verdi başlığını attığı haberle, Çin lideri Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesini ön plana çıkardı ve Semerkant’ta gerçekleşen zirveyi anlattı.

Haberde, “Putin ve Xi, Çin, Rusya, Hindistan, Pakistan ve dört Orta Asya ülkesini içeren güvenlik odaklı bir kuruluş olan Şanghay İşbirliği Örgütü’nün zirvesinin oturum aralarında bir araya geldi.” Zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı hatırlatıldı ve Erdoğan’ın Cuma günü Putin ile görüşme yapacağı aktarıldı.” Haberde Rus devlet televizyonunun izleyicilere seslenme şekli hatırlatıldı. Japan Times gazetesi, Rus televizyonunun toplanan liderlerin dünya nüfusunun yarısından fazlasını temsil ettiğini hatırlattığını yazdı ve Ukrayna’yı işgal eden Putin’in izole edildiği fikrini çürütmeyi amaçlayan bir mesaj verdiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Semerkant’ta…
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir