SON DAKİKA… Elon Musk sonrası Twitter’da sular durulmuyor! Bu görüntü olay yarattı

Elon Musk ve Twitter’ın eski patronları arasında nisan ayından beri devam eden çekişmeli satış anlaşması nihayet geçen hafta sonuçlandı. Tarafların mahkemelik olmasıyla olaylar başka bir boyuta taşınmış ve birçok kişi Musk’ın platformu satın almayacağını düşünmeye başlamıştı. Öte yandan Tesla ve SpaceX CEO’su Musk, mahkemeden önce davrandı ve 27 Ekim’de imzayı atarak Twitter’ın resmen sahibi oldu. Ancak olaylı süreç burada sona ermedi. Musk satış anlaşmasına imza attığından beri sansasyonel hamleleriyle gündemden düşmedi.

Tesla ve SpaceX CEO’su, 44 milyar dolarlık satın alma teklifini sunduğunda, Twitter’ın o dönemki yöneticileri bunun bir satın alım değil, ‘ele geçirme hamlesi’ olduğunu öne sürmüştü.

Dünyanın en zengin insanı unvanlı Musk’ın şirketteki ilk günleri de bu düşünceyi kuvvetlendirecek şekilde geçti.

ŞİRKETE NEDEN LAVABOYLA GİRDİ?

Satış anlaşmasının neticelendirilmesinin ardından teknoloji milyarderi, Twitter’ın genel merkezine çok konuşulan bir giriş yaptı. Şirketin San Francisco’daki binasına elinde bir lavaboyla giren Musk, bu esnada çekilen görüntüleri de Twitter’da paylaşarak, “Let that sink in!” diye yazdı.

İngilizcede bu deyim, “Bunu biraz düşün, bırak da beynin bu bilgiyi özümsesin” anlamında kullanılıyor. “Sink” aynı zamanda lavabo anlamına geldiği için Musk bu deyimi kullanarak kelime oyunu yapmış oluyor.

Milyarderin lavabolu göndermesinin ne anlama geldiği günlerdir tartışılıyor. Ancak Twitter kullanıcıları dikkat çeken bir ayrıntıyı gündeme getirdi. Buna göre Musk bunu yapacağını attığı bir tweetle daha haziranda duyurmuştu:

Alıntı Metni

KENDİNİ TEK YÖNETİCİ YAPTI: ESKİ PATRONLARDAN İNTİKAM MI ALIYOR?

Musk’ın platformu alır almaz hayata geçirdiği icraatlarından biri de şirketin eski yöneticilerini kovmaktı. İşten çıkarılan ilk kişiler arasında şu isimler yer aldı: Twitter Üst Yöneticisi (CEO) Parag Agrawal, Mali İşler Direktörü (CFO) Ned Segal, üst düzey hukuk ve politika yöneticisi Vijaya Gadde ve genel danışman Sean Edgett.

Agrawal’ın 38,7; CFO Segal’in 25,4; Gadde’nin de 12,5 milyon dolar tazminat alacağı tahmin ediliyor. Bu isimlerin güvenlik eşliğinden şirketten çıkarıldıkları da iddialar arasında.

Milyarder ayrıca, Twitter’ın yönetim kurulunu da feshederek kendisini ‘tek yönetici’ yaptı. Şirket, 1 Kasım’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) tek yöneticisinin Musk olduğunu bildirdi.

Öte yandan Musk, yine Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şirketin tek yöneticisi olmasının ‘geçici’ bir durum olduğunu savundu.Musk’ın bu hamlesi, aylardır çekişme içinde olduğu eski Twitter yöneticilerinden intikam aldığı şeklinde yorumlandı.

MUSK VE AGRAWAL GERGİNLİĞİ: TWITTER SATIŞININ ARKA PLANI ORTAYA ÇIKTI

Twitter ve Musk arasındaki davada incelenen özel yazışmalar, Musk’ın Agrawal ve ekibiyle nasıl kavga ettiğini de gözler önüne serdi.

Belgelere göre, Musk nisan ayına kadar neredeyse her gün Twitter hissesi satın aldı ve sonunda yönetim kuruluna katılmak istedi. Agrawal, 5 Nisan’da paylaştığı bir tweet’te Musk’ın yönetim kuruluna katılacağını kamuoyuna duyurdu. Buraya kadar her şey iyi gidiyordu.

Ancak bir noktada Musk, Agrawal’a “Twitter ölüyor mu?” diye sordu. Bununla birlikte ikili arasında gerginlik çıkması uzun sürmedi.

Musk, Twitter’da 9 Nisan’da paylaştığı bir gönderide en çok takip edilen hesapların “nadiren tweet attığını ve çok az içerik paylaştığını” söyledi ve “Twitter ölüyor mu?” diye sordu.

Bu tweet’ten hiç hoşlanmayan Agrawal Musk’a attığı mesajda, “Twitter’da özgürsünüz, ‘Twitter ölüyor mu?’ ya da Twitter hakkında başka bir şey yazabilirsiniz. Ama bu pek yardımcı olmuyor, bunu söylemek benim sorumluluğum” dedi.

Musk ise buna epey sert bir yanıt verdi ve platformu satın alma niyetini açıkladı:

Alıntı Metni

İÇ YAZIŞMALARI İFŞA ETTİ: DELİLLERİ SAKLADILAR

Bunun yanı sıra Musk, 30 Ekim Pazar akşamı, Twitter’ın Küresel Güvenlik ve Dürüstlük Başkanı Yoel Roth’un şirketle ilgili iç yazışmalarını da ifşa etti.

Bu yazışmaların mahkemede kanıt olarak kullanılabileceğini söyleyen Musk, “Twitter yönetim kurulu ve avukatları bu kanıtları kasten mahkemeden sakladı” diye yazdı ve ifşalarının devam edeceğini söyledi.

Roth yazışmalarda, Twitter personelinden şöyle söz ediyordu:

Alıntı Metni

Roth’un bir sonraki mesajda da şöyle yazdığı görüldü:

Alıntı Metni

Musk ve Twitter’ın mahkemelik olmasının sebebi, platformdaki sahte hesap sayısı üzerine başlayan tartışmaydı. Musk bu bot hesapların şirketin açıkladığından çok daha fazla olduğunu öne sürmüş ve sayının hesaplanmasında sahte ölçümlerin kullanıldığını savunmuştu.

Milyarder temmuz ayında bu gerekçeyle Twitter’ı almaktan vazgeçmişti. Bunun üzerine Twitter yönetimi dava açmıştı. Musk, sonunda Twitter’ı satın alsa da bot hesaplar konusundaki iddialarından vazgeçmiyor ve platforma ederinden fazla ödediğini öne sürüyor.

TWITTER ÇALIŞANLARINA GÜVENMEDİ, TESLA’DAN KENDİ MÜHENDİSLERİNİ GETİRTTİ

Musk ayrıca, Twitter’ı aldıktan hemen sonra platformun yazılımını incelemek için Tesla’dan kendi mühendislerini getirtti.

Bloomberg’e konuşan ve adını açıklamak istemeyen kaynaklara göre, elektrikli otomobil firmasında çalışan mühendisler, Twitter’ın kodlarının Musk’a açıklanmasına yardım etmekle görevlendirildi.

Tesla mühendisleri, sosyal medya şirketinin genel merkezinde ağırlandı. Burada, şirketin farklı birimlerinin başkanları, mühendislere yazılım kodlarını gösterdi.

Mühendisler edindikleri bilgiler doğrultusunda platformun neye ihtiyacı olduğunu değerlendirip, bulgularını Musk’a sunacak.

Ayrıca, Twitter kodlarının satın alma anlaşmasının hemen ardından kilitlendiği belirtildi. Bu da Twitter mühendislerinin artık yazılım kodunda değişiklik yapamayacağı anlamına geliyor.

Öte yandan Musk’ın Twitter’ı satın almak için teklif sunduğu nisan ayında şirketin eski yetkilileri de bu kod kilitleme işlemini yapmıştı.

TWITTER’IN YÜZDE 25’İNİ KOVACAK

The Washington Post’un haberine göreyse Musk, platformun mevcut işgücünün yüzde 25’ini işten çıkarmayı planlıyor. Milyarder bu planlarını tartışmak için Twitter’ın üst düzey yöneticilerine de danıştı.

ABD merkezli haber kuruluşu Bloomberg ise, Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’ın 3 bin 700 kişiyi işten çıkaracağını bildirdi. Bu sayı, Twitter’ın toplam çalışan sayısının yaklaşık yarısı.

Sosyal ağın yeni sahibinin, işten çıkarılacak personele Cuma günü bilgi vereceği de iddia ediliyor.

ÇALIŞANLAR YERLERDE UYUYOR

Çalışanlar, şirketleri Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk tarafından dayatılan sıkı teslim tarihlerini karşılamak için çabalarken, ofiste sabahlamak zorunda kalan ve yerde uyuyan bir yöneticinin fotoğrafı, sosyal ağda yayınlandı.

Twitter’ın ürün yönetimi direktörü Esther Crawford, bir uyku tulumuna sarılı olarak, konferans odasına benzeyen bir yerde, bir masa ve sandalyeler arasında sıkışmış şekilde, ofisin floresan ışıklarının altında gözlerine uyku maskesi takılmış olarak fotoğraflandı.

SABAHA KARŞI 02.16

Twitter Spaces Ürün Müdürü Evan Jones, Çarşamba günü sabaha karşı saat 02:16’da attığı tweet’te “Elon Twitter’ında patronunuzdan bir şeye ihtiyacınız olduğunda…” diye yazdı.

Crawford, fotoğrafı “Ekibiniz son teslim tarihlerine yetişmek için günün her saatinde çabalarken bazen #ÇalıştığınYerdeUyursun” açıklamasıyla retweetledi.

Fotoğraf, Musk’ın ekibinin Twitter çalışanlarını, tercih ettiği değişiklikleri verilen süre içinde platformda uygulamak için zorladığına dair gelen haberlerin yanında ortaya çıktı.

Insider dergisi, şirket içinde çalışanlara gönderilmiş mesajlardan biirne ulaştı. Söz konusu mesajda çalışanlara, “beklenti kelimenin tam anlamıyla 7/24 çalışmaktır” denilmişti. Haberde, işçilerin projeyi hafta sonuna kadar tamamlayamazlarsa işlerini kaybedebileceklerinden korktukları belirtildi.

KENDİSİ DE FABRİKADA YERDE UYUMUŞTU

Tesla’nın ilk zamanlarında, üretim hedeflerine ulaşmak için mücadele ederken Elon Musk, fabrika katında uyumuştu.

Crawford, gönderi sosyal medyada bazı endişe verici tepkiler aldıktan sonra bir dizi tweet ile fotoğrafı takip etti.

Crawford, “Fotoğraf çılgınlık yarattığı için açıklayacağım: Zor şeyler yapmak fedakarlık gerektirir (zaman, enerji vb.) Dünyanın her yerinde yeni bir şeye hayat vermek için çaba sarf eden takım arkadaşlarım var, bu yüzden onlarla beraber olmak ve takımı engellememek benim için önemli.”

Fotoğraf, ofiste yerde uyumanın aşırı bir tepki olduğunu düşünen kullanıcılardan bir dizi sert tepki aldı.

REKLAM VEREN MARKALAR BİR BİR GİDİYOR

Satışın gerçekleşmesinin ardından Buick, Cadillaac ve Chevrolet gibi markaların ana şirketi General Motors, Twitter’a verdiği reklamları geri çekti.

General Motors’u başka markalar da izleyince Musk’ın ne kadar para kaybedeceği konuşulmaya başladı.

Öte yandan Webtekno’ya göre bu geri çekiliş, platformun ne gibi reklam ve ödeme politikaları izleyeceğinin belirsiz olmasından kaynaklanıyor. Twitter’da bundan sonra neler olacağı netleşince markaların da geri dönmesi bekleniyor.

Musk ise “Sevgili Twitter reklamcıları” notuyla paylaştığı açıklamada platformu reklam gelirleri için değil, “insanlığa yardım etmek için satın aldığını” söylüyor:

Alıntı Metni

Milyarder, reklam gelirlerini önemsemediğini söylese de bunlar platformun en önemli gelir kaynağı. Zira Twitter’ın 2021’deki 5,1 milyar dolarlık cirosunun yüzde 90’ını reklamlar oluşturuyor.

İlk açıklamalarından kısa süre tavrını yumuşatan Musk da “Doğru yapıldığında reklam sizi memnun edebilir, eğlendirebilir ve bilgilendirebilir” dedi.

REKLAM GELİRLERİNE KARŞI PARALI MAVİ TİK

Danışmanlık firması Insider Intelligence’ın baş analisti Jasmine Enberg, “Twitter’ın reklam işi şimdiden sallantıda” diyor:

Alıntı Metni

Öte yandan Musk, Twitter’ın sadece reklamdan kazanan bir site haline gelmesinden rahatsız gibi görünüyor. Zira sitenin işleyişini değiştireceğini ve ona para kazandıracağını daha önce birçok kez ima etmişti.

Musk bu doğrultuda, kaybedilecek reklam gelirlerinin karşısına “Twitter Blue” özelliğini koymaya çalışıyor.

Twitter Blue, aylık abonelik ücreti ödeyen kullanıcılara tweet düzenleme ve reklam görmeme gibi olanaklar sağlıyor. Şirketin eski sahipleri bu özelliği 2021’de açıklamıştı.

Twitter Blue için ayda 4,99 dolar ücret ödeniyor. Musk ise abonelik ücretini 19,99 dolara çıkarmak mavi tikli doğrulanmış hesapları da buraya taşımak istiyordu.

FİYATI ÜLKEDEN ÜLKEYE DEĞİŞECEK

Öte yandan Musk’ın bu planı mavi tikli kullanıcılar arasında tepkiyle karşılandı. Ünlü korku yazarı Stephen King bile “Mavi tikimi korumak için aylık 20 dolar mı? Si****, onlar bana ödeme yapmalı. Eğer hayata geçerse buradan giderim” açıklamasında bulundu.

Bunun üzerine Musk, ünlü yazarla mavi tik pazarlığına girişti. King’in tweet’ine yanıt veren milyarder, “Bir şekilde faturaları ödememiz gerekiyor. Twitter sadece reklamlara bel bağlayamaz. 8 dolara ne dersiniz?” diye yazdı:

Alıntı Metni

Bu polemikten birkaç saat sonra Musk, Twitter’ın mevcut düzeninin, mavi tiki olsun olmasın, tüm kullanıcılar için “berbat” olduğunu yazdı. Milyarder 20 dolarlık ilk teklifinde indirime giderek, “8 dolara Twitter Blue’ya geçin” dedi. Ayrıca bu fiyatın, halkın satın alma gücüyle orantılı olarak ülkeden ülkeye değişeceğini belirtti.

MUSK’IN PARA KAZANMA PLANI TWITTER’DA ‘SINIRLARI KALDIRMAK’

Musk’ın şirketi satın aldıktan sonraki ilk mesajı, “Mavi kuş artık özgür” oldu. Milyarderin Twitter’ın mavi kuş logosunu kast ettiği bu sözleri iki şekilde yorumlandı.

İlk yorum, önceki yöneticilerin platformdan men ettiği Donald Trump gibi kişilerin geri gelebileceği ve bu gibi durumlarda kimsenin platformdan atılamayacağı yönünde. Trump, 6 Ocak’ta ABD Kongresi’ni basan kişileri sosyal medya paylaşımları aracılığıyla teşvik ettiği gerekçesiyle Instagram ve Facebook’tan da atılmıştı.

İkinci yorum ise Musk’ın platformdaki teknik sınırlamaları da kaldıracağı yönünde. Milyarder, Twitter’ı “her şeyin uygulaması” haline getirmek ve Çin’in WeChat’ine benzetmek istiyor.

WeChat kullanıcıları, aynı uygulamada ödemelerini yapabiliyor, oyun oynayabiliyor ve alışverişlerini tamamlayabiliyor. Öte yandan Twitter’ın mütevazı kitlesi düşünüldüğünde, böyle bir uygulamaya dönüşmesi yıllar sürebilir.

Haziranda Twitter çalışanlarıyla toplantı yapan Musk, kullanıcı sayısını bir milyara çıkarmak istediğini söylemişti. 2022’ye ait son veriler, platformu 238 milyon kişinin kullandığına işaret ediyor. Facebook’un ise yaklaşık iki milyar kullanıcısı var.

VINE GERİ GELİYOR

Musk “her şeyin uygulaması” hedefi doğrultusunda ilk olarak Vine’ı geri getireceğinin sinyalini verdi. Twitter, kullanıcıların 6 saniyelik videolar çekmesine olanak tanıyan Vine uygulamasını 2012’de satın almıştı. Ancak bu video hizmetini TikTok’un yükselişinden önce, 2016’da kapatmıştı.

TikTok’un yükselişinin ardından neredeyse tüm platformlar, video paylaşım özelliklerini artırmaya başladı. Musk da TikTok’un selefi olarak görülen Vine’ı geri getirmek için ilk adımı attı.

Milyarder, 31 Ekim’de “Vine geri gelsin mi?” sorusuyla Twitter’da anket başlattı. Kullanıcıların yüzde 69’u “Evet” cevabını verdi.

TWITTER’DAN PARA KAZANMAK MÜMKÜN OLACAK MI?

Musk kullanıcıların tıpkı YouTube ve TikTok’ta olduğu gibi, ürettikleri içeriklerden daha fazla kazanmasını istediğini söylemişti. Twitter’ın reklam gelirlerini kullanıcıyla daha fazla paylaşacağına dair sinyaller vermişti.

Musk bu şekilde, kullanıcıların içeriklerini diğer platformlardan önce Twitter’da paylaşmasını sağlamak istiyor. Bu konuda ilk açıklamalarını nisan ayında Twitter’ı satın almaya niyetliğinde yapmıştı. Platform kullanıcılarının, çok beğeni alan veya önemli bilgileri içeren gönderilerden para kazanmasının yolunu bulacağını söylemişti.

Üçüncü taraf internet sitelerinin mavi tik sahibi kişiler veya kuruluşlardan alıntı yaptığında veya sitelerine bir tweet yerleştirdiğinde ücret ödemesi de Musk’ın önerileri arasındaydı.

Öte yandan Musk’ın bu önerileri hayata geçirip geçirmeyeceği belli değil. Reklam veren markaların çekilmesiyle gelirlerde yaşanacak düşüş, milyarderin fikrini değiştirmesine neden olabilir.

PaYLaŞşşş