Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’te yemin ederek görevine başladı

28 Mayıs seçiminde bir kez daha cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın 2028 yılına kadar sürdüreceği görevi resmen başladı. Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin törenine iştirak etti. 21 devlet başkanı, 13 başbakan ve çok sayıda bakan da törende yerin aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’de yemin ederek görevine başladı.

Cumhurbaşkanı yemini ise şöyle:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim.”

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mecliste yemin ederek görevine başladı

Erdoğan, mazbatasını TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli’den aldı. Törenin ardından Anıtkabir’i ziyaret edecek olan Erdoğan, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki “Göreve Başlama Töreni”ne katılacak.
 Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mecliste yemin ederek görevine başladı

(Cumhurbaşkanı Erdoğan, mazbatasını Devlet Bahçeli’den aldı.)

SAAT 16:00’DA ANITKABİR’DE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Genel Kurulu’ndaki yemin töreninin ardından Anıtkabir’e geldi. Erdoğan Anıtkabir’de mozoleye çelenk sundu.Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mecliste yemin ederek görevine başladı

Misak-ı Milli Kulesi’nde Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, notlarında “Hamdolsun 5 sene daha ülkemize ve necip milletimize hizmet edecek olmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, Türkiye bir Seçim sürecini daha tüm dünyaya örnek gösterilecek rekor bir katılımla ve demokrasi şöleni havasında sühunet ile neticelendirdi. 14 Mayıs’ta TBMM’de görev yapacak 28’inci dönem milletvekillerini belirleyen milletimiz, 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda da şahsımıza yüzde 52,18 oy oranı ile yine büyük bir teveccüh gösterdi. Hamdolsun bir 5 sene daha ülkemize ve necip millerimize hizmet edecek olmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminin de güven oyu aldığı bu seçimlerin milletimizin önünde yeni bir dönemin kapılarını açtığına inanıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl boyunca Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu hayata geçirmek için canla başla çalışmayı sürdüreceğiz.”

Erdoğan, 18.00’de de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki “Göreve Başlama Töreni”ne katılacak.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi A Kapısı’na varışta Erdoğan’ın konvoyuna Atlı Tören Birliği katılacak.

Erdoğan’ın süvari birliğiyle Külliye’ye girişi sırasında 101 pare top atışı yapılacak. Ayrıca Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarına bağlı ordu karargahlarında da 101’er pare top atışı gerçekleştirilecek.

Törende, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Armoni Mızıkası, TSK Mehteran Takımı ile TSK Tarihi Birlik de yöresel kıyafetleriyle hazır bulunacak.

 

PaYLaŞşşş