Son dakika: Billur Kalkavan toprağa verildi

SEÇKİN ŞENVARDAR/ MİLLİYET
Billur Kalkavan’dan geçtiğimiz mayıs ayında üzücü bir haber gelmişti. Hamdi Alkan, 59 yaşındaki oyuncunun yaşadığı sağlık sorununu sosyal medya hesabından şu sözlerle duyurmuştu:

Alıntı Metni

SAÇLARI DÖKÜLDÜ, KİLO VERDİ

Özel bir hastanede tedavi gören ve bu süreçte en büyük destekçisi kendisi gibi oyuncu olan sevgilisi Buğra Bahadırlı olan Billur Kalkavan’ın, kemoterapi nedeniyle saçlarının döküldüğü ve kilo kaybettiği görülmüştü.

Ocak ayında koronavirüsü atlatan oyuncu, “O dönem virüsü normal geçirdim. Daha sonrasında göğsüm sıkışıp, rahat nefes alamadığım için hastaneye gittim. Filmde kanser olduğum ortaya çıktı. Ameliyat olmadım, birkaç yere sıçradığı için genel kemoterapi tedavisi görüyorum. Hiç kafaya takmıyorum” demişti.

Billur Kalkavan: Zengin çocuğu olmak zor bir şey!

“IŞIKLAR İÇİNDE UYU CANIM BİLLUR”

Ancak akciğer kanseriyle mücadele eden Billur Kalkavan (59), 15 Ekim Cumartesi günü hayatını kaybetti. Instagram hesabından yakın arkadaş olduğu oyuncunun fotoğrafını paylaşan yönetmen Hamdi Alkan, “Çok üzgünüm… Işıklar içinde uyu canım Billur” mesajını yazdı.

’11 yıldır bana tahammül ediyor’

BİLLUR KALKAVAN’A VEDA

Son gördüğü kemoterapi sonrası vücudunda oluşan bir mantar nedeniyle hayatını kaybederek sevenlerini üzüntüye boğan Billur Kalkavan, Zincirlikuyu Camii’nde son yolculuğuna uğurlandı. Törende taziyeleri sevgilisi Buğra Bahadırlı ve abisi Rıza Kalkavan kabul etti. Sanat ve iş dünyasından önemli isimlerin katıldığı cenaze töreninde Ömer Koç, Nevbahar Koç, İlber Ortaylı, Selen Görgüzel, Nilgün Belgin, Hamdi Alkan, Yeşim Salkım yer aldı.

“VÜCUDU KUVVETLENMİŞ VE KİLO ALIYORDU”

Cenaze avlusunda kimi zaman gözyaşlarına hakim olamayan Billur Kalkavan’ın sevgilisi Buğra Bahadırlı, “Son bir buçuk hafta enfeksiyon ağırlaştığı için bilinci pek yerinde değildi. Süreci o kadar güzel atlatıyordu ki bütün tümörlerinde gerilemeler olmuştu. Vücudu kuvvetlenmiş ve kilo alıyordu. Squat yapıp dambıl çalışıyordu, hayata hazırlıyordu kendisini. ‘Güzel sonuç alıyorsunuz, mucize yaratıyorsunuz, literatüre gireceksiniz’ diyorlardı doktorları. Hiç ölmeyi düşünmüyor, tedavisine dört elle sarılmıştı. Fakat kemoterapi hortumunun içine yerleşen bir mantar enfeksiyonundan sonra tablo terse döndü. Burada bir doktor ihmali yok, öyle bir şey söylemiyorum. 3 hafta bununla savaştı ve vücudu yoruldu. Sonunda gücü yetmedi ve kalbi durdu. O benim yarım değil o bendim. Oradan bize sevgi ve mutlulukla baktığını düşünüyorum” diye konuştu.

(Fotoğraf: Seçkin ŞENVARDAR)

‘BEN ÖLÜRSEM O ÇOK YALNIZ KALIR’

Buğra Bahadırlı, “Dün Seren Serengil’le konuştum, kendi aralarında da konuşuyorlar süreci, en son Billur ‘Eve dönmem lazım, Buğra’yı bırakmamam lazım çünkü ben ölürsem o çok yalnız kalır’ demiş. Çok haklı. Acıyan yer orası, acıtan da kendi kişiliğim onun tarafında bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Bir laf vardır, ‘Ölüm hayatı bitirir ilişkiyi değil’ devam edecek mutlaka” diye konuştu.

Sanatçının yakın dostu Hamdi Alkan da, “Son anına kadar sokaktaki insanlar, sokak hayvanları, canları için en kötü zamanda paylaşım yapıyorsa bu onun ne kadar iyi insan olduğunu gösterir. Ben buraya onun iyi bir insan olduğunu ifa etmek için geldim. Beklemiyordu bunu, böyle bir şeyi, hayat dolu bir insandı. Başka bir şey gelişti, kanser domino gibi bir hikaye, siz onu iyileştirirken vücudunuzda başka bir şey oluyor. Çok üzüldüm, başımız sağ olsun” dedi.

BİLLUR KALKAVAN KİMDİR?

Billur Kalkavan, 2 Kasım 1962’de İstanbul’un Beylerbeyi semtinde doğdu. Annesi Nuyan Kalkavan, babası armatör Nazım Kalkavan’dır. Annesi Nuyan Hanım, Abdülmecid’in en büyük oğlu Zülüflü İsmail Paşa’nın torunuydu.

İlk sinema deneyimi; henüz yedi yaşında bir çocukken ‘Ayrı Dünyalar’ filminde Erol Taş’ın canlandırdığı kötü adam tarafından fidye için kaçırılan bir çocuk rolünü canlandırmasıydı. Kalkavan, ortaokula ABD’de başladı, daha sonra Türkiye’ye dönerek, Kadıköy Maarif Koleji’nde öğrenim gördü. Lise öğrenimini yarıda bıraktı; 16 yaşından itibaren çeşitli işlerde çalıştı.

Billur Kalkavan, 1978’de Kartal Tibet’in yönettiği ‘Sultan’ filminde rol aldı. Ardından ABD’ye giden ve orada lise bitirme imtihanlarına girerek öğrenimini tamamlayan Kalkavan, ardından Kaliforniya Üniversitesi’nde okudu. Dört yıl ABD’de yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönen Kalkavan, sunuculuk, televizyon dizilerinde oyunculuk yaptı. 1994 yılında şarkıcı Emel Müftüoğlu’nun ‘Deli Et Beni’ adlı şarkısının klibinde rol aldı. Kalkavan, ilk defa 1996 yılında Tiyatro Çisenti’nin ‘Açık Evlilik’ adlı oyununda sahneye çıktı.

FİLMLERİ

– Ayrı Dünyalar

– Mavi Sürgün

– Ispanaktan Nağmeler

– Kraliçe Fabrikada

– Mezuniyet

– Çarşı Pazar

– Canavar Gibi

TV DİZİLERİ

– Aşık Oldum

– Tatlı Kaçıklar

– Şahin

– Böyle mi Olacaktı?

– Eyvah Babam

– Eyvah Kızım Büyüdü

– Azad

– Reyting Hamdi

– Patron Kim?

– Metro Palas

– Ihlamurlar Altında

– Bir Avuç Huzur

– Servet Avcısı

– Acayip Hikâyeler

PaYLaŞşşş