Son dakika… Bakan Çavuşoğlu: Türkiye’ye 100 ülke yardım teklifinde bulundu

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu: Türkiye’ye 100 ülke yardım teklifinde bulundu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bosna Hersekli mevkidaşı Elmedin Konakovic ile Ankara’da ortak basın toplantısı düzenledi.

Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Konakovic, Türk halkına başsağlığı dileklerini ileterek, “Türkiye devletinin ve halkının arkasında ne kadar güçlü durduğumuzu belirtmek istiyorum.” dedi. Konakovic, Türkiye’nin daha önceden diğer ülkelerde yaşanan krizlerde gönderdiği yardımları da vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından ise satır başları şu şekilde:

Yardım teklifinde bulunan ülke sayısı şu ana kadar 100. Şu anda arama kurtarma ekibi bakımından sahada bulunan ülke sayısı ise 76. Personel sayısı 7 bin 606. 

Ekip göndermesi beklenen 2 ülke daha var. Görevini tamamlayan ülkeler de var. Bazı ekipler başka bölgelere geçmek istediğini söylüyor, bazıları ülkelerine dönüyor. Şu ana kadar 12 ülkeden arama kurtarma ekipleri o bölgelerdeki görevlerini tamamlayarak ülkelerine döndüler. 

Bunların dönüşü ile ilgili dezenformasyonlar yayılıyor. Çirkin iftiralar da atılıyor. Anlaşmazlık olduğu söyleniyor, kendileri de yalanladılar bunu zaten. Bunu yapanlar maalesef kendi medyamız, kendi sosyal medya kullanıcılarımız. Bu ülkelere de ayıp ediyoruz. Sonuçta iyi niyetle gelmişler. Eksikler olabilir ancak kısa sürede sistem oturdu. Diğer ülkelerden gelen ekipler bizim ekiplerimizle dayanışma içinde çalışmalarını yaptılar. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Ayrıca sahada büyükelçilerimiz de var. 

Esas acil olan barınma ihtiyacını karşılamak için yoğun çalışıyoruz. En kısa sürede temin edilebilecek geçici barınma çadır. Konteynerler belli bir zaman alıyor. Bir taraftan ikisi için de üretim sürüyor. Diğer taraftan yurt dışından da çadır getiriyoruz. Yurt dışından 36 bin çadır ise Türkiye’ye geldi, yaklaşık 111 bin çadır için ise taahhüt var. 105 bin çadırı da biz satın alıyoruz. Katar’dan konteynerler de yola çıkmaya başladı. Bunlar büyük olduğu için karayolu ile mümkün değil, gemi ile İskenderun limanına gelecek. Kalıcı konutların inşaatına da başlıyoruz. Haziran ayında temeller atılacak. 1 yıl içinde tüm evleri bitirmek için arkadaşlarımı gece gündüz çalışıyorlar.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir