Son dakika… ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK? Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu!

Son dakika… ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK? Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! – Son Dakika Haberleri İnternet

Son dakika... ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK? Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu!

2023 asgari ücret zam oranını belirlemek üzere bir araya gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısı 20 Aralık’ta gerçekleştirildi. Saat 14.00’te başlayan toplantı yaklaşık 2,5 saat devam etti. Toplantının sona ermesinin hemen ardından hem TÜRK-İŞ tarafından ilk rakamlar telaffuz edildi.

ASGARİ ÜCRET 2023 AÇIKLANDI MI, NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Bir önceki toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak “Bu toplantıda herhangi bir rakam konuşulmadı. Rakam gelmedi. Son toplantıda inşallah gelir, gelmez de sizlerle paylaşacağız” ifadelerine yer vermişti.  TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise açıklamasında “Nihai karar için tekrar bir araya geleceğiz” ifadelerini kullanmıştı. Bu kapsamda asgari ücret ile ilgili net kararın 20 Aralık’taki toplantıda kararlaştırılması bekleniyordu. Üçüncü toplantı sonrasında açıklama yapan TÜRK-İŞ Genel Başkanı  asgari ücret için resmi tekliflerinin 9 bin TL olduğunu duyurdu. Atalay “kabul ederlerse imzalarız, altındaki rakama masada olmayız” ifadelerini kullandı.  İlk rakamın açıklanmasının ardından gözler kesin ücret için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamalarda olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti grup toplantısında yaptığı açıklamada “yarın asgari ücret konusunu açıklığa kavuşturacağız” ifadelerini kullandı.


ASGARİ ÜCRET ÜÇÜNCÜ TOPLANTI SONA ERDİ

Asgari ücrette 3. toplantı 20 Aralık’ta gerçekleşti. 15 üyeden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda kararlar, oy çokluğu ile alınıyor. Geçen yıl net 2 bin 825 lira olan asgari ücret, ocak ayında yüzde 50 artırılarak 4 bin 253 liraya çıkartılmıştı. Temmuz ayındaki yüzde 30 artış ile birlikte asgari ücret kümülatif olarak 2022’de yüzde 95 artmış, net ücret 5 bin 500 lira olmuştu. Yaklaşık iki saat süren toplantı sona erdi ve TÜRK-İŞ tekliflerinin 9 bin TL olduğunu duyurdu.

EYT’de eksik primi olanlar ne yapacak?

PaYLaŞşşş