‘Siyasetin özü halka hesap vermektir’

MUAMMER İRTEM- SEMİH ŞAHİN Bursa DHA / CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Bursa’da bir dizi programa katıldı. İlk olarak TR Düşünce Kulübü’nün düzenlediği söyleşiye katılan Kılıçdaroğlu, “Devletin dini adalettir, diyoruz. Adaleti inşa edemezseniz adaleti toplumda egemen kılamazsanız ülkeye huzur getiremezsiniz. Adalet aynı zamanda liyakat demektir. Liyakat işi ehline vermek demektir. Biz gerçekten devleti yönetiminde işi ehline veriyor muyuz? Eğer işini ehline vermiyorsak devlet adaletle ve iyi yönetilmiyor demektir” ifadelerini kullandı.

‘Kaça mal ettin bunu?’

Siyasetin zenginleşme aracı olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:“Siyasetin özü halka hesap vermektir. Gelişmiş ülkelerle bizim aramızdaki temel fark nedir? O ülkelerde siyasetçi harcadığı her kuruşun hesabını vermek zorunda. Aksi takdirde siyaset yapamaz. Milletin arasına bile giremez. Demokrasiyi eğer geliştirmek istiyorsak her birimiz milletvekili geldiğinde sormalıyız. ‘Bunu kaça yaptık? diye. Hesap vermesi lazım. Yapmışsın hastane başımın üstüne. Zaten kimse ‘Niye yaptın’ demiyor. ‘Kaça mal ettin sen bunu?’ diye soruyorsun. Bunun cevabını siyasetçi olarak ben sorduğumda koro halinde diyorlar, ‘Vay bak bunlar yola, köprüye, hastaneye karşı.’ Değiliz arkadaş. Demokrasi adına soruyoruz bütün bunları.”

Türkiye’nin teknoloji çağını kaçırmaması gerektiğini aktaran Kılıçdaroğlu,“Teknoloji çağını kaçırırsak Türkiye nasıl yakalayacak bunu? Üniversite, her türlü düşüncenin özgürce tartışıldığı mekanlardır. Farklı düşündü diye üniversite hocasını üniversiteden attık. Farklı düşünmek kadar değerli bir şey olabilir mi? Pek çok sorunumuz var. Bu sorunları aşabiliriz. Son 10 yılda siyasal partiler arasında en büyük değişimi yaşayan parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Halkın partisi olmuştur. Allah nasip eder de Millet İttifakı olarak iktidar olursak Türkiye’nin 5 yıl içinde kararlılıkla azimle aşacağını hep birlikte göreceksiniz” dedi.

Mahkemelerde de adaleti sağlayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Torpili olan, istediği kararı çıkartabiliyor. Telefon ediyorlar, istediği kararı çıkartıyorlar. Benimle ilgili de çok sayıda tazminat davası açıldı. Açılmaya da devam ediyor. Sanıyorlar ki Kılıçdaroğlu geri adım atacak. Feriştahınız gelse geri adım atmam. 85 milyon ile kucaklaşacağız” ifadelerini kullandı.

Önce açılışa sonra düğüne katıldılar

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, dün Adana’da Çukurova Belediyesi’nin toplu açılış ve temel atma törenine katıldı. Daha sonra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın oğlu Mert Karalar ile Betül Özen’in düğün törenine katılan Kılıçdaroğlu ve Akşener, çiftin nikâh şahitliğini yaptı.

‘Paraların tamamını getireceğim’

Yıldırım ilçesinde “Kanaat Önderleri, Muhtarlar ve STK Buluşmaları Toplantısı”na da katılan Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmadaşunları söyledi:

“Benim saraylarda oturmak gibi bir merakım yoktur. Eğer saraylarda birisi oturacaksa bu millet saraylarda oturmalıdır. Eğer bu coğrafyada bir çocuk yatağa aç giriyorsa, bir anne, bir baba evladı işsizse o evde bereket olmaz. Bu sizin hakkınız aslında ama hak talep etmeyi bilmek gerekiyor. Ne demek hakkınız? Anayasa madde 49; Çalışmak herkesin hakkıdır diyor. Siz hak talebinde bulunduğunuz zaman devleti yönetenlerin size o hakkı teslim etmesi lazım yani size iş bulması lazım. Size iş bulmuyorsa anayasal görevini yerine getirmiyor demektir. Bu toplum bunları aşmak zorundadır. Beraber aşmak zorundayız.”

‘Birlikte kazanacağız’

Konuşmasında helalleşme çağrısını tekrarlayan CHP lideri şöyle devam etti: “Kutuplaşmayacağız.Kavga etmeyeceğiz. Niye ‘helalleşme’ dedim? Ya artık kavga etmekten bıkmadın mı? Birbirimizi ötekileştiriyor. Altı lider beraberiz, birlikte mücadele edeceğiz, Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. Devlet vatandaşını dinlemek zorundadır. Bir sivil toplum örgütünün başkanı kalktı ekmekle ilgili bir konuşma yaptı. Vay efendim şimdi hapiste. Onun hakkını, hukukunu kim arayacak? Bu kardeşiniz arayacak. Siyasi düşüncesinden ötürü hapse atılanlar var. Ya bir insan düşüncesinden ötürü hapse atılır mı? Dokuz köyden kovsalar, onuncu köye gideceğim bu millete hizmet etmek için.”

Kılıçdaroğlu, “Dünyanın parasını kazanıyorlar. Sizin ödediğiniz vergileri hortumluyorlar”diyerek, şunları kaydetti: “5’li çeteler, 10’lu çeteler. Bunlardan da hesap soracağım. Hiç kimse endişe etmesin. Birileri alıyor buradan paraları, dolarları Amerika’ya gönderiyor. Amerika’da öbür evladı da paraları alıyor. Kendisine 35 katlı gökdelenler yapıyor. E bay Kemal bunu seyredecek. Seyreder miyim? Seyretmem. O paraların tamamını alacağım, getireceğim Türkiye’ye ve bu millet için harcayacağım.”

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir