Sırbistan’da Kosova sınırına barikat kuruldu

Sırbistan’da Kosovalı Sırplara destek amacıyla Kosova sınırındaki Merdare Sınır Kapısı’na 2 kilometre mesafede yola yerleştirilen kamyon ve traktörlerle barikat kuruldu. Barikatın çevresinde toplanan 20 kişilik grup, yolu her iki yönde de trafiğe kapattı.

Kosova devlet televizyonu, sınır kapısının geçişlere kapatılması nedeniyle Sırbistan’da uzun kuyruklar oluştuğunu duyurdu. Sırbistan devlet televizyonu da Sırbistan yönündeki kuyruğun 3 kilometreyi aştığını ve Kosova yönünde de kuyruk oluştuğunu duyurdu.

Kosova İçişleri Bakanlığı dün gece bir açıklama yayınlayarak, Sırbistan’ın orta kesimlerine seyahat eden vatandaşlarına Merdare Sınır Kapısı yerine alternatif güzergahları kullanmalarını tavsiye etti.

SIRBİSTAN BAŞBAKANINDAN BARİKATLARA DESTEK

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Kosova’nın kuzeyinde hayatı felç eden barikatların demokrasi ve hukukun özgürlüğünü tesis etmek için kurulduğunu ileri sürdü. Brnabic sosyal medyada yayınladığı açıklamada, “Sırplar kendilerinden alınan seçme haklarını, adil yargılanma haklarını ve Brüksel anlaşmasını savunuyor. Sırplar kazanacak ve (Kosova Başbakanı Albin) Kurti mağlup olacak” ifadelerini kullandı.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERİLİMİ

Kasım ayında görevinden istifa eden eski Sırp polis memuru Dejan Pantic’in gözaltına alınması üzerine Kosovalı Sırplar, 2 hafta önce Jarinje ve Bernjak sınır geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutmaya başlamıştı. Kosovalı Sırplar, gözaltına alınan Sırpların serbest bırakılmasını ve Kosova Özel Polis Birliği’nin ülkenin kuzeyinden çekilmesini talep ediyor.

PaYLaŞşşş