SGK’ya bildiren daha çok maaş alacak! Emeklilik öncesi dört formülü dikkate alan vatandaşlar yaşadı!

Emekli maaşını alabilmek için 3 temel şartı tamamlayan herkes dilekçesini SGK’ya vererek aylığının bağlanmasını bekliyor. Emekli olduğunuzda alacağınız maaşın temelleri çalıştığınız dönemlerde atılıyor. Gelecekte alacağınız maaşın yüksek olmasını istiyorsanız çalıştığınız dönem yatırılan primi düzenli bir şekilde kontrol etmeniz gerekiyor.

En kısa anlatımıyla, yüksek prim ödemesi aylığı doğrudan artırıyor. Bu yüzden ödenen primleri e-Devlet’ten detaylı bir şekilde takip etmeniz gerekiyor.

Emeklilik öncesi 4 formülü dikkate alan yaşadı. SGK’ya bildiren daha yüksek maaş alacak. Gelecekte yüksek maaş almak için günümüzde yatırılan sigorta primi miktarı çok önemli. Çalıştığınız yer aldığınız maaşın altında prim yatırıyorsa ileride alacağınız maaş yatan prime göre belirlenir ve bu nedenle de düşük olur. Ancak yüksek ödeme tutarı maaşı yüksek olması için son derece önemli bir etkendir.

YÜKSEK PRİM ÖDEMESİ MAAŞI ARTIRIYOR

Yüksek prim ödemesi aylığı doğrudan artırıyor. 2008 sonrası dönem için aylık bağlama oranı malullük, yaşlılık, ölüm sigortalarında toplam prim ödeme gün sayısının her 360 günü için yüzde 2 uygulanıyor.

Hesaplamada 360 günden eksik süreler orantılı olarak dikkate alınırken, aylık bağlama oranı yüzde 90’ı geçemiyor.

PRİM GÜN SAYISI YÜKSEK OLURSA…

Prim gün sayısının yüksek olması, uzun yıllar çalışmak geliri artırmak için tek başına yeterli olmaz. Brüt kazancın yüksek yatırılması önem taşıyor. Eğer iki işte birden çalışıyorsanız mutlaka ikinci iş için de prim yatırın. SGK’ya bildirilen matrah artınca emekli aylığı da yükseliyor.

2000’DEN SONRA NASIL BİR SİSTEM UYGULANMAYA BAŞLADI?

Sigortalının 2000 ve daha sonraki yıllara ait prime esas yıllık kazancı güncelleme katsayısı ile aylık bağlanma oranının çarpımı sonucu bulunuyor.

1 Ekim 2008 sonrasında ortalama aylık kazançla aylık bağlama oranının çarpımı sonucu bulunmaya başladı.

31 ARALIK 1999 ÖNCESİ DÖNEMİN TAMAMINDA ÇALIŞMAYANLAR BORÇLANMAYA GİDEBİLİR Mİ?

Bu yıllarından tamamında çalışmayanlar askerlik, doğum, yurtdışı borçlanmaya gidebilir. Borçlanmanın yüksek tavandan yatırılması aylığı artırır.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.