SGK’dan milyonlarca kişiyi emekli edecek hamle! Giriş tarihiniz tutuyorsa 10 yılda emeklilik müjdesi geldi!

Ülkenin ekonomik krizi derinleşirken milyonlarca vatandaş erken emekli olmanın yollarını arıyor. SGK, belirli şart ve koşullarda başvuru yapılması halinde ücretleri peşin ödeyebilir. Prim günlerini tamamlama imkanı bulamayan bazı vatandaşlar 10 yıl sonra emekli olma hakkına sahip olabilir.

Bu doğrultuda koşullar hakkında kapsamlı bilgi edinerek hareket edecektir. 10 yıl primli emeklilik hakkı ilk teminat tarihine göre teyit edilir. Bunun için bazı önemli gereksinimler vardır.

Belirli koşullar altında prim günlerini tamamlayamayan ve yapma şansı olmayanlar için de emeklilik imkanı bulunmaktadır. İlk teminat tarihi önemli bir kriter olmakla birlikte genel duruma baktığınızda 10 yıllık teminatınız ile emekli olma hakkınız bulunmaktadır. Ancak bu gereklidir. Burada ilk kapsama tarihiniz çok önemlidir. Başka bir deyişle, sigortanızın küçük başlaması gerekiyor. Koşullar giriş tarihine göre değişse de bir gün bile önemli.

10 YIL SİGORTASI DOLAN EMEKLİ OLABİLİR

Akşam’da yer alan habere göre, prim günü yetmeyen ancak yaşı nedeniyle bunu tamamlama imkanı da kalmayan kişiler ‘yaştan emekli’ olabilir. Şartlar ilk sigortalılık tarihine göre değişse de, 10 yılla, yani 3600 günle emekli olmak da mümkün.

Normal emeklilik dışında bir de yaşı ilerlemiş fakat prim ödeme gün sayısı az olan kişiler için yaştan emeklilik uygulaması bulunuyor. Yaştan emeklilikte daha düşük prim ödeyerek emekli olunur. Hatta sadece 10 yıl çalışan bir kişi bile yaştan emekli olma hakkına sahip olabilir. Ancak bunun için erken yaşta sigortalı olmak gerekir.

Yaştan emeklilik, belirli bir yaşa gelmiş ve normal emeklilik için gerekli prim ödeme sayısını dolduramamış yani yeterince çalışamamış kişilere sağlanan bir haktır. Prim gün sayısı yetmeyen ve bu nedenle emekli olamayan ancak yaşı nedeniyle prim ödeme gün sayısını tamamlama imkanı kalmamış kişiler yaştan emeklilik hakkından yararlanabilir.

İLK TARİHE DİKKAT

Yaştan emeklilik şartları ilk kez sigortalı olunan tarihe göre farklılaşıyor. 9 Eylül 1981’den önce ilk kez sigortalı olmuş kadınlar ve yine 23 Mayıs 2002 itibarıyla 15 yıl sigortalılığı bulunan kadınlar 50 yaşında ve 3600 prim günüyle emekli olabilir. Diğer yandan 9 Eylül 1976’dan önce ilk kez sigortalı olmuş erkekler ve yine 23 Mayıs 2002 itibarıyla 15 yıl sigortalılığı bulunan erkekler 55 yaşında ve 3600 gün primle emekli olabilir.

ŞARTLAR GİRİŞE GÖRE DEĞİŞİYOR

Daha geç sigortalı olan kişiler de 10 yılla, yani 3600 günle emekli olma hakkına sahip. Ancak bunun için aynı zamanda 15 yıllık sigortalılık şartı da söz konusu. Diğer yandan daha geç sigortalı olan kişilerin yaş haddinde de yükselme olur. Örneğin ilk kez 1 Ocak 1990 tarihinde sigortalı olmuş bir erkek çalışan 3600 gün primini 1 Ocak 2018’de doldurmuşsa 15 yıllık sigortalılık süresi ve 60 yaşını doldurmak şartıyla yaştan emekli olabilecektir. Diğer yandan 9 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 tarihleri arasında ilk kez sigortalı olan kişiler için yaştan emeklilikte 3600 gün prim yeterli olmuyor. Bu kişilerin yaştan emekli olabilmeleri için 4500 gün prim yani 12 buçuk yıl çalışmış olma, 25 yıl sigortalılık ve kadınsa 58, erkekse 60 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Dolayısıyla yaştan emeklilik şartları herkes için farklı olabiliyor.

GEREKEN ŞARTLAR HESAPLANMALI

Çalışanların önce normal emeklilik için gerekli şartları hesaplamaları, daha sonra yaştan emeklilik konusunda bilgi almaları çok önemli. Belirli bir yaşın üzerindeki kişiler için bazen çalışmaya devam etmek yerine yaşı bekleyerek daha düşük primle emekli olmak mantıklı olabilir. Özellikle yurt dışı borçlanmasıyla emeklilikte yaştan emekli olmak daha az borçlanma yapılması anlamına gelir.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir