SGK’dan flaş hamle! Emekli, çalışan, işsiz, dul, yetim tümü ücretsiz yararlanıyor! 100 gün detayı ortaya çıktı!

Milyonlarca emekli, çalışan, işsiz, dul ve yetim hakkında açıklama yapıldı. Genel sağlık sigortası ile ilgili bilinmeyen detaylar ortaya çıktı. Çalışanlar için genel sağlık sigortası primleri işveren tarafından ödenir. SGK’dan malul, dul ve yetim aylığı alan emekliler ve kişiler sağlık hizmetlerinden prim ödemeden yararlanabilmektedir. İşten ayrılan ve eşi aracılığıyla sağlık hizmeti alan kişiler, eşlerinin ölümünden sonra bir süre ücretsiz sağlık hizmeti alabilirler.

Çalışanlar için genel sağlık sigortası primleri işveren tarafından ödenir. SGK’dan malul, dul ve yetim aylığı alan emekliler ve kişiler sağlık hizmetlerinden prim ödemeden yararlanabilmektedir. İşten ayrılan ve eşi aracılığıyla sağlık hizmeti alan kişiler, eşlerinin ölümünden sonra bir süre ücretsiz sağlık hizmeti alabilirler. İşsizler için bilinmeyen 100 günün detayları açıklandı. Milyonlarca emekli, çalışan, işsiz, dul ve yetim için hastane ve sağlık hizmetlerine dair detaylar…

PRİM MİKTARI…

Genel sağlık sigortası hayata geçtikten sonra Türkiye’de ikamet eden herkes genel sağlık sigortalısı olmuştu. 2012’den bu yana uygulanan genel sağlık sigortası, sağlık hizmetlerinin kapsamını nüfusun tamamına yaygınlaştırdı. Çalışanların genel sağlık sigortası primleri işverenleri tarafından ödeniyor. Emekliler ve SGK’dan malullük, dul ve yetim aylığı alanlar ise prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanıyor. İşten ayrılanlar ve eşleri üzerinden sağlık hizmeti alanlar da eşlerinin ölümü sonrası bir müddet sağlıktan ücretsiz yararlanabiliyor. Gelir testi kalkmadı Genel sağlık sigortasının hayata geçmesi ile birlikte gelir testi ile tanışmıştık. Gelir testi ilk etapta genel sağlık sigortasına ödenmesi gereken prim miktarını da belirlemek için kullanılıyordu. 

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMİ ÖDEMEK ZORUNDA DEĞİLLER

Değişiklik sonrası genel sağlık sigortası primi sabitlenince gelir testi yalnızca primin kim tarafından ödeneceğini belirlemek için yapılmaya başlandı. Kişinin hiçbir sosyal güvencesi yoksa ve 2022 için yaşadığı hanede kişi başına düşen gelir 2.157 TL’nin altındaysa bu kişinin primini devlet ödüyor. Gelir bu sınırın üzerindeyse bu kişinin 194,13 TL prim ödemesi gerekiyor. Bazı durumlarda, primin hemen ödenmeye başlanmasına gerek yok. İşsizlerin prim ödemesi Kişiler işsiz kaldıklarında genel sağlık sigortasından yararlanmak için kendi primlerini ödemek veya gelir testi yaptırmak durumunda kalıyor. İşsiz kalanların bir bölümünün acele etmesine gerek yok. Ancak çalıştığı süre yeterli olmayanların elini çabuk tutması gerekiyor. İşsiz kalan kişileri sağlık hizmetlerinden yararlanmak açısından üçe ayırmak gerekiyor. İşsiz kalan fakat son 3 yıl içerisinde en az 600 gün prim ödemesi olan kişiler işsizlik sigortasından maaş almaya başlayacakları için işsiz kalır kalmaz gelir testi yaptırmak veya genel sağlık sigortası primi ödemek zorunda değiller.

GELİR TESTİ 

Bu kişiler 6 ay boyunca işsizlik maaşı alacakları için bu sürenin sonuna kadar ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanacaklar. İşsizlik maaşı alınan süre boyunca işsizlik maaşı alan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanır. Yani eşi işsiz kalan ve işsizlik parası almaya başlayan bir ev kadınının da gelir testi yaptırması veya genel sağlık sigortası primi ödemesi gerekmez.

İşsizlik maaşı alamayanlar, İşsiz kalan fakat işsizlik sigortasından maaş alamayan kişilerin tamamı, işten ayrıldıktan sonra 10 gün daha sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. İşsiz kalan herkese 10 gün sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı sağlanmaktadır. Bu nedenle işsiz kalan kişilerin eğer bir sağlık sorunları varsa 10 gün içinde bu sorunla ilgilenmeleri ve hastanelere başvurmaları çok önemli. Bu süre sonunda gelir testine girilmesi veya 194,13 TL prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanılması gerekmektedir.

100 GÜN DETAYI

100 gün ücretsiz sağlık İşsiz kalan bir kişinin son bir yıl içinde 90 gün ödenmiş primi varsa bu kişi 90 gün daha sağlık hizmetlerinden prim ödemeden yararlanabilir. Bütün işsiz kalanlara sağlanan 10 günlük süreyle birlikte bu durumdaki kişinin toplamda 100 gün prim ödemesi gerekmez. Dolayısıyla işsizlerin gelir testine girmek veya 194,13 TL prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanmak için prim ödeme gün sayılarını kontrol etmeleri ve buna göre bir tarih belirlemeleri gerekmektedir. Diğer yandan bu kişinin 100 gün içinde yeni bir iş bulması halinde hiç prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam etmesi mümkündür.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir