SGK Ve PTT’den müjde! Aile Bakanlığı T.C’sinin sonu 0,2,4,6,8 olanların hesabına 1.611 TL para yatırdı! Hemen PTT’den bakın!

Öğrencileri yakından ilgilendiren önemli bir gelime yaşandı. Başvuru ekranının açıldığı duyuruldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal ve Ekonomik Destek adı altında SED ödemeleri yapıyor.  Son olarak yapılan açıklamada bakanlık ekim ayında 349 milyon 452 bin TL ödendiğini açıkladı. Başvuruların ise e-Devlet üzerinden alınacağı ifade edildi. İşte detaylar..

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine ödemeler yapılıyor. Onaylanan ödemeler ise PTT üzerinden yatırılıyor. Peki, başvuru şartları neler? Başvurular nasıl yapılacak?

DESTEK ÖDEMESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Destek ödemesi başvurusu e-Devlet üzerinden yapılacak. e-Devlet sistemine T.C. Kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yönlendirecek sayfaya erişim yapılması gerekli. Sonrasında ‘sosyal ve ekonomik destek hizmeti ön başvurusu’ kısmına tıklanılmalı. Sağ üstte yer alan ‘yeni başvuru’ kısmında çıkan form doldurulmalı ve onaylanmalı.

SED YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinden yararlanabilmek için bazı şartları taşıyabilmek gerekiyor. SED yardımı başvuru şartları şu şekilde sıralandı:

-Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

-Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

-Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

-Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

EKİM AYINDA TOPLAM DA 349 MİLYON 452 BİN TL ÖDEME YAPILDI

Konuya ilişkin Bakan Derya Yanık şu açıklamayı yaptı:

“İhtiyaç sahibi ailelerimize çocukları için ekim ayında toplam 349 milyon 452 bin lira tutarında SED ödemesi yaptık. Çocuklarımızın sosyal açıdan gelişimlerine de önem veriyoruz. SED hizmetinden yararlanan çocuklarımız için sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenleyerek onların sosyalleşmelerine katkıda bulunuyoruz”

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir