Selami Şahin: Köy küloduma cep diktim! Kazandığım parayı anneme ve babama gönderdim

Milliyet.com.tr
‘Alışmak Sevmekten Zor’, ‘Boş Vere Boş Vere’, ‘Eskimeyen Dost’, ‘Gitme Sana Muhtacım’, ‘Islak Mendil’, ‘Ne Duamsın Ne Bedduam’, ‘Sen Mevsimler Gibisin’, ‘Seni Sevmediğim Yalan’, ‘Seninle Başım Dertte’ ve ‘Tapılacak Kadınsın’ unutulmaz eserlere imza atan Selami Şahin; 50 yılı aşkın müzik yolculuğunu ve merak edilen yaşam öyküsünü Ceyda Düvenci’ye anlattı.

“TÜRKIÇEYİ SEKİZ YAŞINDA ÖĞRENDİM”

Selami Şahin, Antakya’nın Yayladağ ilçesinde Suriye sınırına çok yakın bir köyde dünyaya geldiğini ve Türkçe’yi sekiz yaşında öğrendiğini söyledi: Hayatım roman. İlkokul mezunuyum. Köyde doğdum, büyüdüm. Annem hiç Türkçe bilmezdi. Mısırlı, İskenderiye şehrinden. ben Türkçeyi sekiz yaşında ilkokulda öğrendim.

‘Kolumu keseceklerdi neredeyse’

“EVDEN TAHTA BİR BAVULLA AYRILDIM”

74 yaşındaki sanatçı, İstanbul’a ilk gelişinde yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

Alıntı Metni

“TUVALET TEMZİLEDİM, ÜTÜ ÖĞRENDİM, KOMİLİK YAPTIM”

İstanbul’da çalışacak ve yatacak bir yerinin olmadığını söyleyen Selami Şahin, “Yatacak yerim yok, çalışmam lazım. Lokantacıya, ütücüye sordum; ‘işçi lazım mı?’, değil. Beyoğlu’nda Fitaş Pasajı’nın yan tarafında Şato Oteli’ne gittim. Sahiplerine durumumu anlattım. ‘Ben şarkıcı olamaya geldim. Annem babam çok fakir. ‘Onlara bakmam, çalışmam lazım’ dedim. Kocasını çağırdı. Allah rahmet eylesin, ikisi de vefat etti. Otelin sahibesi ‘Sevdim bu çocuğu’ diyerek, beni işe aldı. Otelin üst katında halıların, kilimlerin üzerinde yorhan yarı üstümde, yarı altımda yatıyordum. Tuvalet temizledim, yatak düzelttim, ütü öğrendim. Tarlabaşı’nda lokantada komilik yaptım. Kapıyı kilitliyorlardı, divanın üzerinde yatıyordum. Köy küloduma cep diktim, soğan ekmek yiyordum, kazandığım parayı da anneme ve babama gönderiyordum” ifadelerini kullandı.

“NE OLUR AMCA BANA PLAK YAPIN”

1966 yılında ilk 45’lik plağını yapan ünlü söz yazarı ve besteci, tüm Türkiye tarafından tanınma hikayesini de izleyicilerle paylaştı.

Alıntı Metni
‘Telefon yağıyor herkesten’
PaYLaŞşşş