Sanna Marin boşanıyor! Dünyanın konuştuğu ayrılığın perde arkası

Kuzey Avrupa ülkesi Finlandiya’da 2019 yılında gerçekleşen bir parti kongresinde ipi göğüsleyen Sanna Marin, 34 yaşında dünyanın en genç başbakanı oldu. Bir anda dünyanın dikkatini çeken genç başbakan, görevinin ilk iki yılında koronavirüs salgınıyla boğuştu.

Başbakanlığının ilk yılında, uzun yıllardır birlikte olduğu Markus Raikkonen’le evlendi. Eski futbolcu Raikkonen ile Marin’in düğün fotoğrafları beklendiği gibi uluslararası medyanın manşetlerindeydi.

Aslında kadın siyasetçinin kariyeri, 2012 yılına, 27 yaşına kadar uzanıyordu. Ailesinde üniversiteye eğitimi alan ilk kişi olan Sanna Marin, 2012 yılında Tampere kentinde Belediye Meclisi Başkanı seçildi ve Sosyal Demokrat Parti içerisinde hızla yükseldi.

2015 senesinde ise, merkez soldaki Sosyal Demokrat Parti’den milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. Sosyal Demokrat Parti lideri Antti Rinne’nin Aralık 2019’da istifa etmesiyle kurultayda liderlik için yarıştı ve az farkla kazanıp Finlandiya tarihinin üçüncü kadın başbakanı oldu.

2020’nin ilk aylarında dünyaya yayılan Covid-19, Finlandiya’ya henüz Ocak ayı bitmeden ulaştı. Sıkı önlemleri hayata geçiren Sanna Marin’nin koalisyon hükümeti, salgının sona ermesiyle bu kez bir başka ciddi sorunla yüzleşti. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla Finlandiya on yıllardır devam eden tarafsızlığına son verdi, komşusu İsveç’le birlikte NATO’ya üyelik başvurusu yaptı. İsveç’in Türkiye tarafından veto edilmesiyle, Finlandiya Nisan 2023’te tek başına ittifaka katıldı.

Finlandiya’nın NATO üyeliğinden saatler önce gerçekleşen seçimde ise, Sanna Marin’in liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti acı bir yenilgi aldı.

Haber Detay Görsel Slider

Halihazırda 37 yaşında olan Başbakan Marin, liderliğini Petteri Orpo’nun yaptığı Ulusal Koalisyon Partisi ve Riikka Purra’nın liderliğindeki sağcı popülist Finliler Partisi’ne karşı zorlu yarışta kaybetti. Sanna Marin, partisinin sandalye sayısını artırıp oyların yüzde 19,9’unu almayı başarsa da, koalisyon ortaklarının tümü önemli sayıda sandalye kaybetti. Marin genel seçimleri kaybetmesi üzerine görevi bırakacağını duyurdu.

Marin’in koalisyon hükümeti resmen istifa etti, kadın başbakan yeni bir hükümet kurulup atanana kadar geçici olarak koltuğunda oturuyor.

INSTAGRAM HESABINDAN PAYLAŞTI

Koalisyon müzakerelerinin Haziran ayına kadar tamamlanması beklenirken, Sanna Marin ve eşi Markus Raikkonen boşanmak için mahkemeye başvurdu. Beş yaşında bir kız çocukları olan Marin, Çarşamba günü Instagram hesabından yayınladığı mesajda, şu anda iş dünyasında olan eşi Markus Räikkönen ile ‘hala birbirlerinin en iyi arkadaşı’ olduklarını belirterek, “Ailece ve birbirimizle vakit geçirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Devamında, “Birlikte geçirdiğimiz 19 yıl ve sevgili kızımız için minnettarız” dedi.

Görevde olduğu süre boyunca yüksek desteğin tadını çıkaran, birçok kişi tarafından Finlandiya’yı NATO’ya taşıdığı ve Covid-19 salgını boyunca ülkesine başarıyla liderlik ettiği için övgüleri toplayan Sanna Marin’in başını ağrıtan en önemli olay ise, katıldığı bir partide verdiği görüntüydü.

PARTİDE ÇEKİLEN KAYIT

Ağustos 2022’de bir partide şarkı söyleyip dans ederken bir yandan da içki içtiği videosu sosyal medyada gündem oldu. Parti yapmaya olan bariz sevgisi sebebiyle sık sık eleştirilerin hedefi oldu.

Kadın başbakan, çekilen videonun ‘özel bir evde’ kaydedildiğini ve ‘arkadaşlarıyla bir akşam geçirdiğini’ açıkladı. Ancak kayıt, Marin’in davranışlarının Finlandiya’nın ‘itibarını ve güvenliğini’ baltalamakla suçlandığı düzinelerce eleştiriyi engelleyemedi.

Davranışlarıyla ilgili endişeleri gidermek için sonucu negatif çıkan bir uyuşturucu testi yaptırdı ve birkaç ay sonra parlamento tarafından da aklandı.

Finlandiyalı kadınlar ise, Marin’e desteğini açıklayarak, dayanışma içinde dans ettikleri videolarını sosyal medyaya yükledi.

Finlandiya partiden sıkıldı

BBC, başbakanlık kariyerinin son aylarının özel hayatıyla ilgili çıkan manşetlerin artmasıyla Sanna Marin’in Finlandiya’da kutuplaştırıcı bir figür haline geldiğini belirtiyor.

Dünya çapında özellikle yeni kuşaklar arasında bir rol model olarak görülen Sanna Marin, kendi ülkesindeki muhafazakarlar tarafından ‘tutumlu’ olmadığı gerekçesiyle eleştiriliyordu.

YEREL MEDYADA MANŞET

Sürpriz boşanma, beklendiği gibi Finlandiya medyasında ilk sayfadan veriliyor. Helsingin Sanomat, ‘Boşanma başvurusu: Marin ve Raikkonen birlikte boşanmak için başvurdu-Tüm konularda anlaşılacak’ diyor.

Ilta-Sanomat gazetesi, ‘Belgeler yayınlandı: Sanna Marin ve Markus Raikkonen mal varlıklarını bu şekilde paylaşmaya karar verdi’ başlığıyla mahkeme dosyasını sayfasına taşıdı. Gazete ayrıca, ikilinin aşkının nasıl başladığını, evliliklerinin bir yılındaki büyük değişiklikler ve kargaşaları ayrı ayrı haberleştirdi.

Iltalehti gazetesi ise, ‘Başbakan boşanması özel bir mesele değil-Sanna Marini’nin ayrılığına dair dedikodular seçimlerden önce bile vardı’ başlıklı bir yorum yayınladı. Gazetenin analizine göre, boşanma aslında başkent Helsinki kulislerindeki söylentileri bilenler için büyük bir sürpriz değil.

Sanna Marin’in yakın çevresinden hiçbir bilgi sızmadığını aktaran analiz, evliliğin bitmeye doğru gittiğini gösteren birçok şey olduğunu da kaydetti. Marin’in Sosyal Demokrat Parti liderliğinden istifa ederken “Hayatımda yeni bir sayfa açacağım” dediğini hatırlatan Iltalehti, boşanma kararının o günlerde verilmiş olabileceği yorumunu yaptı.

Hufvudstadsbladet gazetesi, boşanmanın dünyada büyük bir haber olduğunu belirtiyor: ‘Sanna Marin ve Markus Raikkonen’in ayrılığı dünyanın her yanında dikkat çekti.’

Her yaptığı olay olan Y kuşağı lideri
‘Dansa devam Sanna’
Cinsiyetçi soruya kızdılar
PaYLaŞşşş