Rusya ve Ukrayna arasında yeni esir takası! Bir ABD vatandaşı da serbest

Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy’nin danışmanı Andriy Yermak, Telegram hesabından Rusya ile gerçekleşen yeni esir takasının fotoğrafını paylaştı.

Yermak, takasta 64 Ukrayna askerinin yanı sıra bir ABD vatandaşının da serbest kaldığını yazdı. Danışman Yermak, Savaş Esirlerine Muamele Koordinasyon Karargahı’na teşekkür edip, “Tüm ekibe minnettarım ama önümüzde hala çok iş var. Biz çalışıyoruz” dedi.

Rus işgalcilerin Ukrayna’ya teslim ettiği ABD’linin ismi, Suedi Murekezi. Ruslar tarafından Temmuz ayında güneydeki Herson şehrinde yakalanan Murekezi, işgalcilerin eline geçen üçüncü ABD vatandaşı olmuştu.

Andriy Yermak, Suedi Murekezi’yi Ukraynalılara yardım eden bir Amerikalı olarak niteledi.

İngiliz The Guardian gazetesi, Aralık ayı başında yayımladığı bir haberde, ABD vatandaşının üç yıldır Herson’da yaşadığını, işgalcilerin eline geçtikten sonra birçok farklı hapishaneye gönderildiğini yazmıştı.

28 Ekim’de Donetsk’teki Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından serbest bırakıldığını söyleyen Murekezi, kimlik belgeleri ve pasaportuna el konulduğu için ne yapacağını bilemediğini ve bölgede mahsur kaldığını belirtmişti.

Haber Detay Görsel Slider
Rusya dünyaya ilan etti: Amerikan füzelerini vuracağız!
İlginizi Çekebilir
PaYLaŞşşş