Rusya Savunma Bakanlığı: Ukrayna, radyoaktif provokasyona hazırlanıyor

Rusya, bir kez daha Ukrayna’yı biyolojik veya radyoaktif maddeler kullanarak konvansiyonel olmayan silahlarla provokasyon hazırlığında bulunduğunu öne sürdü. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “BM Genel Kurulu’nun 11. oturumunun başlamasından önce Kiev rejimi, Rusya Federasyonu’nu Nükleer Güvenlik Sözleşmesi’nin yükümlülüklerini ‘ağır şekilde ihlal etmekle’ suçlamak için geniş çaplı bir provokasyona hazırlanıyor. Bu provokasyonun uygulanması için Avrupa ülkelerinin birinden Ukrayna’ya, radyoaktif maddeler içeren bir konteyner teslim edildi ve yerel kirlilik sahnelenmesi için kullanılması planlanan maddenin gümrük denetimi atlandı” denildi.

Ukrayna’nın söz konusu provokasyon ile asıl amacının Rusya’yı suçlamak olduğu iddia edilen açıklamada, “Provokasyonun amacı, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerini Ukrayna’daki radyasyon açısından tehlikeli tesislere ayrım gözetmeden saldırı düzenleyerek radyoaktif maddelerin sızmasına ve bölgenin kirlenmesine yol açtığı iddiasıyla suçlamak” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna ve müttefikleri, bu tür suçlamaları dezenformasyon yaymaya yönelik alaycı girişimler olarak nitelendirirken, Rusya’yı Ukrayna’yı suçlamak amacıyla bu tarz olayları kendisinin planladığını iddia ettiler.

ZELENSKİY: RUSYA OLAĞANÜSTÜ KAYIPLAR VERİYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus güçlerinin Donbass bölgesinde olağanüstü kayıplar verdiğini açıkladı.

Ukrayna-Rusya Savaşı devam ederken, Ukrayna’nın Donbass bölgesinde şiddetli çatışmalar sürüyor. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy yaptığı açıklamada, Rus güçlerinin olağanüstü kayıplar verdiğini ifade ederek, “Durum çok karışık ve biz savaşıyoruz. İstilacıları bozguna uğratıyoruz ve Rusya’ya olağanüstü kayıplar verdiriyoruz” dedi.

Ukrayna’nın Donbass bölgesinde aylardır çatışmaların yoğunlaştığı birkaç kasabaya atıfta bulunan Zelenskiy, “Rusya orada, Bakhmut, Vuhledar, Marinka, Kreminna’da Donbass’ta ne kadar çok kayıp verirse, bu savaşı o kadar hızlı bitirebiliriz” dedi.

MACRON:”RUSYA’NIN UKRAYNA’DA YENİLMESİNİ İSTİYORUM


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız basınına önemli açıklamalarda bulundu. Macron, Batılı ülkelere seslenerek Ukrayna’ya daha fazla silah desteğinde bulunulması gerektiğinin altını çizdi. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın uzun sürebileceğini belirten Macron, “Rusya’nın Ukrayna’da yenilmesini ve Ukrayna’nın da kendi konumunu savunabilmesini istiyorum. Bazılarının düşündüğü gibi, Rusya’ya kendi topraklarında saldırarak onu tamamen yenilgiye uğratmayı hedeflememiz gerektiğini düşünmüyorum. Onlar her şeyden önce Rusya’yı ezmek istiyorlar. Fakat Fransa’nın konumu hiçbir zaman böyle olmadı ve bizim de asla böyle olmayacak” dedi.

Macron ayrıca, Rusya’da bir rejim değişikliği ihtimalinin ise şu an için mümkün gözükmediğini aktardı.

Geçtiğimiz cuma günü bu yıl 59.’su düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Macron, şu an Moskova ile diyalog kurma zamanı olmadığını vurgulamış fakat nihai hedefin barış görüşmeleri olduğunu ifade etmişti.

Ok yaydan çıkıyor! NATO komutanı gizli toplantıda F-16’ları telaffuz etti

PaYLaŞşşş