Romanlara konut kampanyası hangi illerde, ne zaman başlıyor, başvuru şartları belli oldu mu?

Romanlara konut kampanyası hangi illerde, ne zaman başlıyor, başvuru şartları belli oldu mu? – Son Dakika Haberleri İnternet

Romanlara konut kampanyası hangi illerde, ne zaman başlıyor, başvuru şartları belli oldu mu?

Romanlara özel sosyal konut projesi gündemde yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında 12 ilde başlayacak olan konutlar araştırma konusu oldu. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Roman Buluşması’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Roman vatandaşlara özel yeni sosyal konut projesi hazırlığında olduklarını söyleyerek, “Hedefimiz her Roman’a bir yuva. Uygun ödeme imkanlarıyla her kardeşimizi modern, ferah, huzurlu bir eve kavuşturmak istiyoruz” dedi.

ROMANLARA ÖZEL SOSYAL KONUT BAŞVURULARI NE ZAMAN?

2022 yılı sonunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Roman bölgelerde 1070 konut yapılacağını söylemişti. Projenin detaylarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi de ilgili bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın iş birliğiyle sizlere yönelik özel bir sosyal konut kampanyası başlatıyoruz. Daha önce İstanbul, Yalova, Edirne ve Bursa’da 5 bin 133 konutu, parkları, bahçeleri, spor alanlarıyla yapıp sizlere teslim etmiştik. Hala İzmir, Kocaeli ve Keşan’da sizlere yönelik çeşitli safhalarda konut projelerimiz bulunuyor. Hedefimiz her Roman’a bir yuva. Uygun ödeme imkanlarıyla her kardeşimizi modern, ferah, huzurlu bir eve kavuşturmak istiyoruz.

“Önümüzdeki aylarda 12 ilimizde bu projeyi başlatmak için hazırlık yapıyoruz. Halen oturduğu evini onarmak isteyenlerin de yanındayız. Bugüne kadar 6 bin 700 Roman kardeşimizin hanesini onararak veya yeni baştan yaparak kendilerine teslim ettik. Yaşadığımız mahalleleri güzelleştirmek için yürüttüğümüz başka projeler de var. Mesela, İzmir’deki İkiçeşmelik’te evlerin cephe iyileştirme ve güzelleştirme çalışmaları devam ediyor. Bunların dışında daha pek çok kurumumuzun, belediyemizin, sivil toplum kuruluşumuzun, Roman vatandaşlarımıza yönelik çalışmaları var. Önceki sene 8 Nisan tarihini Romanlar Günü olarak ilan ettik ve ülke genelinde kutlama programları düzenlenmesini sağlamıştık” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ise proje hakkında şunları söylemişti;

‘Sosyal yardımlarınızdan barınma hizmeti kapsamında biz de siz de birlikte bir şey yapalım.’ Şimdi çok hızlı bir biçimde Roman bölgelerimizde toplamda 1070 Konut yapacağız. Her ilin nüfus ve ihtiyacına göre bu barınma ihtiyacını karşılayacak konutlar oluşturuyoruz. Dolayısıyla saha ve saha tecrübesi bizim için çok önemli.”

Yeni Evim kampanyası konut kredisi şartları ve ödeme planı! Orta gelirliye konut projesine 2023 kimler başvurabilir?

PaYLaŞşşş