Resmi gazetede yayınlandı büyük müjde! Milyonlarca kişiye her ay 1.000 TL para verilecek! Dev Destek Dönemi Başlıyor!

Önemli bir ısınma kaynağı olan doğalgaz için devlet tarafından destek paketi hazırlandı. Yapılan çalışmalarda sona gelindi. Resmi Gazete’de yayınlanan karara istinaden özel sektörde çalışanlar için doğal gaz faturasına yardım kapsamında verilen 1.000 TL’nin SGK primine ve vergiye tabi tutulmayacağı resmen belirlenmiş oldu.

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından taslak çalışma Resmi Gazete’de yayınlanarak, yeni bir yardım desteği ve hak olarak tanımlanmış oldu. Özellikle pandemi ile beraber evden çalışma modeline geçilmesi sonrası çalışanlar için çeşitli destekler oluşturulmuştu. Doğalgaz yardımı onlardan biri olarak hayata geçmiş fakat kesintiye uğramıştı.

Doğalgaz Faturası Mesajlarını Okumadan Silmenize Gerek Kalmayaca

Resmi Gazete’de yayınlanan karar sonucu 2023yılının haziran ayına kadar özel sektörde çalışanlara, aldıkları ücrete ek olarak 1.000TL doğalgaz ve ısınma yardımı verilecek. Özel sektörde çalışanlarının alacağı bu destek ödemesi ile ısınmaya ayırdıkları bütçelerine de destek verilmiş olacak. Çalışanların maaşları vergi ve prim kesintisinden muaf olacak.Kış aylarındaki acil ihtiyaç olan ısınma için gerekli ödeme gücüne yardımcı olacak paket, yeni güncelleme ve eklemeler ile kış sezonu içinde yeni bir şeklebürünebilir.

Oh Be Dedirten Doğalgaz Fatura Desteği

Asgari ücret ile çalışanvatandaşlar ve  özel sektörde çalışan vatandaşların maaşlarından kesilen gelir vergisi ve sigorta primlerinin artık kesilmeyeceği ve maaşlara yansıyacağı resmen açıklandı. Çalışanların maaşlarından kesilen gelir vergisi 178,4 TL iken sigorta prim kesintisi ise 454,6 TL idi. Bu iki kesintinin toplamı olan 633 TL artık çalışanların maaşlarına yansıyacak.

Diğer yandan  özel sektörde çalışanlara 1.000 TL tutarı da 2023 Haziran ayına kadar her ay ödenecek. Rusya-Ukrayna savaşı nedeni ile artan doğalgaz fiyatları, Rusya’nın yapmış olduğu gaz transfer kesintileri ile daha da artmıştı. Doların da artmasına paralel olarak yükselen doğalgaz maliyeti, faturaları katlayarak arttırdı. Bu karar ile birlikte sorunlar arasında boğulan çalışanlar darahat bir nefes almış olacak. Doğalgaz fiyatları ve ekonomik  koşullar üzerindeki gelişmelere göre önümüzdeki yıllarda da benzer yardımlar artarak devam edecek.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir