Refah Sınır Kapısı’nın açılması ne anlama geliyor? Gazzelilerin en büyük korkusu

Gazze Şeridi’nde sıkışıp kalan 2,3 milyon insanın dünya ile tek bağlantısı olan Refah Sınır Kapısı bu sabah açıldı, AFP haber ajansı insani yardım taşıyan kamyonların Mısır tarafından Gazze’ye doğru giriş yapmaya başladığını bildiriyor.

Mısır ve ABD’nin anlaşmasıyla açılan kapıdan girecek yardımlar, İsrail’in iznine bağlı ve Tel Aviv yönetimi insani yardımların Hamas’a gideceğini öne sürerek kapıdan girişleri engelliyordu.

Gazze’den son dakika! ABD’li rehineler serbest bırakıldı

Al Jazeera, bugün Gazze’ye ulaşması beklenen 20 TIR’da ilaç, tıbbi malzeme ve az da olsa gıdanın yer aldığını aktardı. Gazze’ye gönderilen yardımlar, günlerdir kapalı olan sınır kapısı yakınlarında bekliyordu. Mısır tarafında insani yardım yüklü 100’ü aşkın TIR var.

Çapa Tıp mezunu Gazzeli başhekimin isyanı: Hastaneler toplu mezarlığa dönecek

Al Jazeera, dünyanın dört bir yanından Mısır’ın El Ariş kentine uçaklarla taşınan insani yardımların yığıldığını, yetkililerin teslimatların üstesinden gelebilmek için yeni bir iniş pistini hizmete açtıklarını bildirdi. Al Jazeera’nin haberine göre, El Ariş’teki havalimanında gıda, ilaç, battaniyeler, hijyen ürünleri ve su arıtma cihazları birikmiş durumda.

REFAH SINIR KAPISI’NIN AÇILMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Al Jazeera’nın deneyimli muhabiri Alan Fisher, günlerdir beklenen gelişmenin bugün hayata geçtiğini, bir haftadır ABD’lilerin açıklamalarına rağmen İsrail jetlerinin Refah Sınır Kapısı çevresini bombardımana tuttuğunu bildiriyor.

Alıntı Metni

Refah kapısından yardımların Gazze’ye doğru girmesi halinde bunun İsrail’in kara işgalinin yakın zamanda gerçekleşmeyeceğini gösterdiği yorumunu yapan Fisher, ancak yine de Gazze sakinlerinin bir endişesini paylaşıyor. Al Jazeera muhabirine göre, insanlar İsrail’in yardım geçişlerine izin vermesinin önümüzdeki günlerde kara işgaline başlayabileceği anlamına gelmesinden korkuyor.

‘OKYANUSTA BİR DAMLA’

Akademisyen Mark Owen Jones, Gazze’ye girişine izin verilen 20 kamyonluk insani yardımın ihtiyaca bakıldığında okyanusta bir damla olduğunu belirtiyor. Katar’ın başkenti Doha’daki Hamad bin Halife üniversitesinde doçent olan Jones, 100 bin ton insani yardımın yarım milyon insana bir hafta yetebileceğini hatırlatıp Gazze’de yardım bekleyen insan sayısının 2,3 milyon olduğunu kaydediyor. “İnsani yardımın bir kısmının gittiğini düşündüğünüzde, bu ne işe yarayacak?” diye soran akademisyen Jones, kamyonların ilk kez sınırdan girişinin önemli olduğunu ancak bunu Gazze için bir zafer olarak görmenin sorun teşkil ettiğini belirtiyor.

‘SINIRDA KAOTİK ORTAM BEKLENMELİDİR’

ABD Büyükelçiliği yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: “Gazze ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın 21 Ekim Cumartesi günü yerel saatle 10.00’da açılacağı bilgisini aldık. Sınırın açılması halinde, yabancı vatandaşların Gazze’den ayrılmaları için ne kadar süre açık kalacağını bilmiyoruz.

Sınırın açılması halinde çok sayıda kişinin sınırı geçmeye çalışacağını tahmin ediyoruz ve Mısır’a girmeye çalışan ABD vatandaşları, sınırın her iki tarafında da kaotik ve düzensiz bir ortamın oluşmasını beklemelidir. ABD hükümetinin Mısır’daki yardımlarına ilişkin güncel bilgileri size bu e-posta adresi üzerinden göndereceğiz.

Erdoğan’dan İsrail’e tepki: Örgüt gibi davranıyor!

‘GÜVENLİK ORTAMI ÖNGÖRÜLEMEZ’

Durum dinamik ve değişken olmaya devam etmektedir ve güvenlik ortamı öngörülemezdir. Sınıra doğru hareket etmeden ya da karşıya geçmeye çalışmadan önce kişisel emniyet ve güvenliğinizi değerlendirmelisiniz. Gazze’den ayrıldıysanız ya da Gazze’de bulunmuyorsanız, lütfen bu mesaja yanıt vererek mevcut konumunuzu bize bildirin.”

Bakan Fidan’dan Batı’ya Filistin tepkisi: Yalan söylüyorlar
Fulya Öztürk’e İsrail’de yeni tehdit! ‘Fotoğraflarımı ellerinde gördüm’
PaYLaŞşşş