Putin’in vaftiz kızı Rusya’dan kaçtı! Türkiye biletiyle tuzak

Geride kalan 246 günde giderek yalnızlaşan, etrafını saran Sloviklerin isyanıyla yüzleşen Rusya lideri Vladimir Putin, son darbeyi ‘sevgili’ vaftiz kızı Ksenia Sobchak’tan yedi.

İngiliz istihbaratının günlük raporunda, Kremlin’in artık gizlenemeyen eleştirileri başka tarafa yönlendirmeye çalıştığını belirtiyor. İngilizlere göre, Ukrayna’daki başarısızlığın ardından eleştirileri odağına yerleşen Vladimir Putin’in aldığı yeni önlemler, Covid-19 salgınıyla benzerlik gösteriyor.

Valilerin başını çektiği bölgesel yetkililerin ‘güvenlik önlemlerinin geliştirilmesi’nden sorumlu tutulacağının açıklanması, eleştirilerin Kremlin’den uzaklaştırılması için tasaralandı.

Rusya lideri Putin, son günlerde yakın çevresindeki ekibiyle apaçık şekilde çatışıyor. Paralı asker Wagner Grubu’nun patronu Yevgeni Prigozhin’in sözleriyle su yüzeyine çıkan dip akıntının kaynağı, ‘Putin klonları’ olarak da bilinen Slovikler.

ISW’ye göre, çatışma, Putin’in en yakınındaki bazı isimlerin (Slovikler) daha önceki tahminlerin aksine Rus lidere körü körüne itaat etmediğini gösteriyor. ISW, köşeye sıkışan Putin’in savaş taraftarlarının iştahını tatmin etmek için elinden gelen her şeyi yapacağını belirtiyor.

Yevgeny Prigozhin’in Rusya lideri üstündeki etkisine özellikle dikkat çeken Washington merkezli ISW, Putin’in Rus ordusunun Ukrayna’daki herhangi bir yanlış adımından sorumlu olmayan Wagner’e bağımlı hale geldiği yorumunu yaptı.

Rusça’da kelimenin tam karşılığı ‘güçlü adamlar’ anlamına gelen Sloviki, Putin’in yakın çevresini saran bir grup yönetici eliti temsil ediyor.Neredeyse hepsi istihbarat geçmişisen sahip Slovikler listesinin en tepesinde Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Patruşev var. Dış İstihbarat Servisi Başkanı Narışkin, iç güvenlik ve istihbarat servisi FSB’nin başkanı Alexander Bortnikov ve elbette Savunma Bakanı Sergey Şoygu, diğer öne çıkan Slovikler.

Slovikler, Rus liderin sekiz yıl önce Ukrayna toprağı Kırım’a el koymasından bu yana, Putin’in ifadesiyle ‘siyasi kariyerinin en önemli kararlarını verirken’ hep yanındaydı, buna 24 Şubat’ta duyurulan Ukrayna işgali de dahil. Hatta, Slovikler, Ukrayna’ya saldırı kararının mimarı.

‘SAVAŞ SÜRECEK!’

Birkaç günde Kiev’i ele geçirip Ukrayna’da kukla bir rejim kurmak isteyen Vladimir Putin, yaşadığı ağır hezimetlere rağmen hedefinden vazgeçmiş değil. Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (CIS) güvenlik ajanslarının başındaki isimlerle buluşan Putin, Ukrayna’nın ‘egemenliğini kaybettiğini’ söyledi.

ISW analistleri, Ukrayna’da hala bir askeri zafer arayan Putin’in son çıkışıyla barış görüşmeleriyle ilgilenmediğini ve savaşı sürdüreceği yorumunu yaptı.

Bu düşüşün ardında 3 sebep var

İSRAİL PASAPORTUYLA SINIRI GEÇTİ

Moskova’da bunlar olurken, Rusya’nın tanınmış medya yüzü Ksenia Sobchak’ın yürüyerek ülkeden kaçtığı ortaya çıktı. Polisin evine yaptığı baskından bir gün sonra Rusya’yı terk eden Sobchak, Putin’in vaftiz kızı.

Vladimir Putin ile on yıllara dayanan sıkı aile bağlarına sahip 40 yaşındaki kadının yürüyerek Belarus’a giriş yaptığı görüntüler yayınlandı. Litvanya istihbaratı, Sobchak’ın İsrail pasaportu kullanarak Belarus’tan Litvanya’ya kaçtığını açıkladı.

Çarşamba günü Rus polisi Putin’in vaftiz kızının evini bir ticari ceza soruşturması kapsamında aradı. Ancak Sobchak, Telegram kanalından yaptığı açıklamada baskının asıl nedeninin Rus hapishanelerindeki işkenceler üstüne çektiği belgesel olduğunu söylüyor.

Putin’e savaş açtılar

Gazeteci, ünlü ve politik bir figür olarak tanınan Sobchak’ın babası Anatoly Sobchak, 1990’larda Putin’in memleketi St. Petersburg’un belediye başkanıydı. Vladimir Putin, dostu ve patronu olan Anatoly Sobchak’la birlikte ailecek tatillere gidiyordu.

Rus haber ajansı TASS, Moskova’dan Türkiye ve Dubai’ye uçak biletleri alarak Rus ajanları tuzağa düşüren Sobchak’ın Belarus’tan Litvanya’ya giriş yaptığını bildirdi.

Telegram’da 1,4 milyon takipçisi bulunan Ksenia Sobchak, Kremlin ve Ukrayna savaşına karşı eleştirileriyle biliniyordu.

Dört yıl önceki başkanlık seçimlerinde Putin’in karşısına çıkıp aday olan Ksenia Sobchak, yalnızca yüzde 2 oy alabildi. Sobchak’ın seçimde yarışması, Kremlin’in Putin’in rekabetçi bir şekilde ipi göğüslediği izlenimi yarattığı gerekçesiyle eleştirildi.

CIA DİREKTÖRÜ UKRAYNA’YI ZİYARET ETTİ

CNN International, ABD gizli servisi CIA’in direktörü William Burns’ün Ekim ayı başlarında Ukrayna’yı ziyaret ettiğini duyurdu. Haberini ziyaretin detaylarına vakıf iki yetkiliye dayandıran CNN, CIA Direktörü Burns’ün Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy ile buluştuğunu yazdı.

Uluslararası kanala konuşan bir ABD’li yetkili, “William Burns, ABD’nin Rusya’nın işgaline karşı savaşan Ukrayna’ya sunduğu desteğe ilişkin kararlılığı pekiştirdi, istihbarat paylaşımının sürmesi dahil” dedi.

CNN, CIA Direktörü’nün ziyaretinin Washington’da Rusya’nın nükleer silah kullanacağı yönündeki endişelerin yükseldiği bir dönemde gerçekleştiğini vurguladı.

Rus gazeteci mide bulandırdı
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir