Putin’den son dakika ‘savaş’ açıklaması: Bitirmek istiyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Özbekistan’ın Semerkant kentinde Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi marjında Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile baş başa görüşme gerçekleştirdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmeye devam ettiğini belirterek, “Rus-Hindistan ilişkileri özellikle stratejik ortaklık niteliğinde aktif olarak gelişmeye devam ediyor. Uluslararası platformlarda da aktif olarak işbirliğimizi sürdürüyoruz” dedi.

“OLANLARLA İLGİLİ SİZİ BİLGİLENDİRECEĞİM”

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşıyla ilgili Hindistan’ın sürekli dile getirdiği endişelere değinen Putin, “Ukrayna’daki çatışmaya ilişkin tutumunuzu, sürekli olarak dile getirdiğiniz endişelerinizi biliyorum. Tüm bunların (çatışmanın) mümkün olduğunca hızlı sona ermesi için her şeyi yapıyoruz. Ancak ne yazık ki Ukrayna yönetimi müzakerelerden çekildiğini açıkladı. Hedeflerine savaş alanında ulaşmak istediklerini söylediler. Yine de olanlarla ilgili sizi bilgilendireceğim” ifadelerini kullandı.

Putin: ‘300 bin ton Rus gübresini ücretsiz vermeye hazırız’

“BÜYÜK İLGİ UYANDIRIYOR”

Putin ayrıca Hindistan ile Rusya arasında vizesiz seyahat konusunda müzakerelerin hızlandırılması konusundaki isteğinden bahsederek, “Hindistan’ın zengin tarihi ve çok eskiye dayanan kültürü, Ruslar için geleneksel olarak büyük ilgi uyandırıyor. Bundan dolayı turistlere yönelik vizesiz seyahat anlaşmasına ilişkin müzakere sürecini hızlandırmayı öneriyoruz” diye konuştu.

SON OLAYLARIN KARABAĞ’LA İLGİSİ YOK’

Azerbaycan ile Ermenistan orduları arasında geçtiğimiz hafta başlayan çatışmalar ile ilgili bir gazetecinin sorusuna yanıt veren Putin, “Rusya’nın etkisi de dahil olmak üzere Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmanın büyümesi önlendi. Sınırla ilgili son olayın Karabağ ile hiçbir ilgisi yok. Tamamen farklı bölgede, Ermenistan-Azerbaycan sınırında meydana geldi” dedi.

Putin ayrıca Endonezya’da gerçekleşmesi planlanan G20 zirvesine katılıp katılmayacağı sorusuna, “Davet geldi, ben bakacağım. Ama Rusya katılacak” açıklamasında bulundu.

‘Türkiye nüfuzunu ustaca genişletiriyor’
Cumhurbaşkanı Erdoğan Semerkant’ta! Zirveye damga vuran fotoğraf
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir