PTT’ye giden herkese Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 2.500 TL’ye varan Kış desteği müjdesi! Başvurular başladı acele edin!

Kış aylarının gelmesine kısa bir süre kala vatandaşlar kara kara düşünmeye başladı. Enflasyon oranlarının yükselmesi zam haberlerini gündemin ilk sırasına taşıdı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlara 2 bin 500 TL kış desteği verecek! Kış desteği başvuru işlemleri nasıl yapılır? 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Aile Destek Paketi kapsamında doğalgaz ve elektrik tüketim desteği verilecek. Hane bazlı olarak hazırlanan aile destek programından 4 milyon vatandaşın yararlanması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile harekete geçen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 900 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişen miktarlarda nakdi destek sunacak. Doğalgaz tüketim desteği kış ayları boyunca geçerli olacak. Elektrik tüketim desteği ise tüm yılı kapsayacak. Aile Destek Paketi başvuru işlemlerini tamamlayan vatandaşların elektrik ve doğalgaz tüketim desteği için ayrıca başvuru yapmasına gerek bulunmuyor. Lakin, bu durum sadece hak sahipleri için geçerli olacak. Aile destek paketinden yararlanma hakkı kazanamayan vatandaşlar doğalgaz ve elektrik tüketim desteğine başvuru yapabilir.

Doğalgaz ve Elektrik desteği başvuru işlemleri

Doğalgaz ve elektrik tüketim desteği başvuru işlemleri  e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapıldıktan sonra ana sayfadaki arama bölümüne ‘’Doğalgaz Tüketim Desteği’’ ifadesinin yazılması gerekir. Karşınıza çıkacak ekranda başvuru formu yer alacaktır. Ayrıca, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz.

ALO 183 sosyal destek hattı üzerinden de başvuru talebinde bulunma hakkı sunulmaktadır. 5 ve üzeri kişinin yaşadığı hanelere en fazla 216 TL elektrik desteği sunulur. Hanedeki kişi sayısına ve kullanılan elektrik miktarına göre nakdi destek verilmektedir.

Doğalgaz desteği içinde hanedeki kişi sayısı baz alınmaktadır. 5 ve üzeri kişinin yaşadığı haneler için 2 bin 500 TL doğalgaz desteği verilmektedir. 1-2 kişinin yaşadığı haneler için doğalgaz desteği miktarı 900 TL olarak belirlenmiştir. Doğalgaz ve elektrik desteği alınabilmesi için hane içerisindeki kişilerin aylık gelirinin asgari ücretin 3’te 1’ine denk gelmesi şartı bulunmaktadır. 

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir