Protestocular çorba fırlatmıştı… Van Gogh’un başyapıtının hikayesi

Vincent Van Gogh’un 1888 tarihli başyapıtı Ayçiçekleri, 14 Ekim Cuma günü Londra’daki National Gallery’de Just Stop Oil (Sadece Petrolü Durdurun) protestocuları tarafından hedef alındı. Üzerindeki bir camla korunan tuval üzeri yağlıboya tablonun tahmini değeri 72,5 milyon sterlin (yaklaşık 1 milyar 504 milyon TL).

The Independent’a konuşan National Gallery sözcüsü “Çerçevede küçük bir hasar var ama tablo zarar görmedi” dedi.

Ayçiçekleri, National Gallery’deki en popüler tablolardan biri ve Van Gogh’un en çok gurur duyduğu resmi olduğu düşünülüyor. Tablo, Hollandalı görsel sanatçının bir iyimserlik döneminde, kahramanı avangart ressam Paul Gauguin’in gelişini beklerken resmedildi.

Van Gogh, bir ressam topluluğu kurma umuduyla Fransa’nın güneyindeki Arles’e taşınmıştı. Ressam, sanat eserinin 7 versiyonunu yaptı ve sarıyı mutluluğun simgesi olarak gördü. Hollanda edebiyatında ayçiçeği sadakati sembolize eder. Ayçiçeklerinin çürüme görüntüsü de yaşam ve ölüm döngüsünü yansıtır.

Van Gogh, Ayçiçekleri’ni yarattığı yıl kulağını kesip yerel geneleve götürdü ve oradaki seks işçilerinden birine vermeye çalıştı.

Ressam 1889’da kendi isteğiyle Saint-Rémy’deki akıl hastanesine girdi. Paranoyak halüsinasyonlarını kendinden uzak tutmak için orada da resim yaptı. Van Gogh, 1890’da 37 yaşında ve hayatında sadece bir resim satmış olarak intihar etti.

Kaynak: Independent Türkçe

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir