Paris’te silahlı saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti

Fransa’nın başkenti Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi yakınlarında düzenlenen silahlı saldırıda 3 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. Saldırının ardından 69 yaşındaki bir şüpheli gözaltına alındı.

Görgü tanıkları, şüphelinin Kültür Merkezi’ni, bir restoranı ve bir kuaförü hedef aldığını; kuafördekiler tarafından etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, şüphelinin özellikle yabancıları hedef aldığını söyledi. Darmanin, şüpheliyle ilgili olarak, “Özellikle Kürtleri öldürmeyi amaçlayıp amaçlamadığı net değil” dedi.

Emekli makinist şüphelinin 8 Aralık 2021’de Paris’te bir göçmen kampına kılıçla saldırdığı ve cinayet girişimiyle suçlandığı açıklandı.

Savcılar saldırıyla ilgili olarak cinayet soruşturması açtı. Paris Savcısı Laure Beccuau, şüphelinin bu saldırıdan bir yıl sonra serbest bırakıldığını doğruladı. Şüphelinin niçin serbest bırakıldığı ise bilinmiyor.

Haber Detay Görsel Slider

“BÜYÜK BİR PANİK YAŞANDI”

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bölgedeki görgü tanığı bir dükkan sahibi, “Büyük bir panik yaşandı, kendimizi içeri kitledik” dedi.

Görgü tanığı, yedi ya da sekiz el silah sesi duyduğunu ve sokakta kaos yaşandığını söyledi.

Bir başka görgü tanığı da “Yaşlı, beyaz bir adamın Kürt Kültür Merkezine girip ateş açtığını gördük, daha sonra da bitişikteki kuaföre girdi” dedi.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo polisi, saldırı sonrası hızlı müdahalesi nedeniyle övdü. Kaynak: BBC Türkçe

Fransa’da polisle göstericiler arasında çatışma
PaYLaŞşşş