Paris’te Ahmet Kaya Kültür Merkezi yakınında saldırı: 3 ölü

Yoğun bir Kürt nüfusuna ev sahipliği yapan, mağaza ve restoranlardan oluşan hareketli bir bölge olanrue d’Enghien’deki saldırıyı69 yaşındaki atıcılık kulübü üyesi Williams M.’ningerçekleştirdiği bildirildi.Ruhsatlı silahı bulunduğu belirtilen Fransız saldırganın, emekli bir tren makinisti olduğu açıklandı.


Saldırının ardından protestocular polisle çatıştı. 6 polisin yaralandığı bildirildi.

Daha önce iki cinayet teşebbüsünde bulunan saldırganın, Ahmet Kaya Kültür Merkezi ile bir lokanta ve berber salonunu hedef aldığı aktarıldı. Polisin tutukladığı saldırganın geçen yıl Paris’in 12. bölgesinde çadırlarda yaşayan göçmenlere kılıçla saldırıp, iki kişiyi yaralamak suçundan hakkında dava açıldığı ifade edildi.Adli denetim koşuluyla 11 gün önce şartlı tahliye edilen söz konusu saldırganın 2016 yılında da yine ırkçı bir saldırıya karıştığı öğrenildi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, saldırganı “yabancıları açıkça hedef alan biri” olarak niteledi. Darmanin,“Bu insanları öldürmek isteyen katilin, bunu özellikle Kürtler için yaptığı kesin değil. Sebebinihenüz tam olarak bilmiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, saldırıyı kınayarak, “Fransa’daki Kürtler Paris’in kalbinde menfur bir saldırının hedefi oldu. Düşüncelerimiz kurbanlar, yaşam mücadelesi verenler, onların aileleri ve sevdikleriyle birlikte” ifadelerini kullandı.

PaYLaŞşşş