Ocak 2023’de 13,5 milyon Bağ-kur SSK emekli maaşı belli oldu! İşte gelecek zam ve alınacak yeni zamlı aylıklar ne kadar?

Yeni yıla sayılı günler kala en çok merak edilen konulardan birisi de hiç kuşkusuz ki emekli vatandaşların alacağı maaş zammı oldu.

Seçimlerin yaklaşması nedeniyle emekliye zamda enflasyonun da üzerinde bir artış beklenirken, gelen zamlar sonrası yeni maaş beklentisi de belli oldu.

MERKEZ’İN TAHMİNİ ORTAYA ÇIKTI

Temmuz ayında emekliye yüzde 42,5 zam yapılmasının ardından 2023’te, emekli zammı son 6 aylık enflasyon oranına göre belirlenecek. Yılın son ayına girerken emekli zammında 4 aylık enflasyon farkı belli oldu. TÜİK’in açıkladığı veriye göre, 4 aylık enflasyon farkı toplam 10,45 olarak açıklanırken Merkez Bankası da yıl sonu enflasyon tahmininde 6 aylık enflasyon farkını 16.05 oranında duyurdu. Emekli zammı ile en düşük emekli maaşı, 3 Ocak 2023 tarihinde Aralık ayı enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte netlik kazanacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekim ayı itibarıyla tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) yıllık yüzde 85.51, on aylık dönemde ise yüzde 57.80 oranında arttığını açıkladı. Merkez Bankası’nın son enflasyon raporunda ise 2022 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65.2 olarak belirlendi. Bu rakamların açıklanmasının ardından 3 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının yükseltilmesi için çalışma başlatıldı. Bu rakamın asgari ücret düzeyine çıkartılmasına Çalışma Bakanlığı’nın, “Ücret dengesizliği olur. Örneğin bin 500 gün prim yatıran kişi 10 bin gün yatıran ile aynı parayı alacak. Bu da adil değil” diye karşı çıktığı bildirildi.

2023 EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Ekonomistlerin tahminlerine göre, en düşük emekli maaşının yüzde 50 zamla 5.250 TL’ye yükselmesi ihtimali var. Ortalama emekli maaşlarının ise 6.900 lira olabileceği tahminler arasında yer alıyor. Yeni yılda enflasyon farkının yanında memur ve memur emeklilerinin maaşı ek göstergeye bağlı olarak da artacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Yılsonu beklenti anketlerinin gerçekleşmesi durumunda en düşük emekli aylığı 4 bin 900 liraya, en düşük memur maaşı da 12 bin 747 liraya çıkacak. Temmuz ayında yüzde 42,35 açıklanan emekli zammı yılbaşında yeniden belirlenecek. SSK, Bağ-Kur emeklileri Ocak’ta, Temmuz-Aralık dönemindeki 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alacak.

İNTİBAK GELİRSE BİN 200 LİRA ARTACAK

Öte yandan SSK (4A) ve BAĞ-KUR’dan (4B) 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar aynı prim kazancı ve prim gün sayılarıyla 2000 yılından önce emekli olanların kendilerinden daha fazla emekli maaşı aldığına dikkat çekiyor ve intibak ile aradaki maaş farklılığının son bulmasını talep ediyor. Yeni intibak yasası çıkarsa, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan kişilerin maaşı yeniden hesaplanacak. Böylece, milyonlarca emeklinin maaşı, çalışma süresi ve prim ödemelerine göre değişen oranlarda artacak. İntibak çıkarsa emekli maaşları 1.200 TL’ye varan miktarda yükselebilecek.

PaYLaŞşşş