NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Şehitler Abidesi’ni ziyaret ederek karanfil bıraktı

Türkiye’ye bir dizi programa katılmak için gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası’na bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarete, Stoltenberg’e Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar eşlik etti.

İlk olarak Şehitler Abidesi’ni gezen Stoltenberg, alan hakkında Bakan Akar’dan bilgi aldı. Sembolik şehit mezarlarına ve Meçhul Asker Anıtı’na karanfil bırakan Stoltenberg, hatıra fotoğrafı çektirdi. Ardından Anzak Koyu, Fransız Askeri Mezarlığı ile İngiliz Milletler Topluluğu Anıtı’nı ziyaret ederek, yabancı askerlerin sembolik mezarlarına karanfil bıraktı.

ZİYARETÇİLERLE FOTOĞRAF ÇEKTİRDİLER

Bu sırada Abide’yi ziyarete gelen vatandaşlar Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a yoğun ilgi gösterdi. ‘Kalbimiz sizinle’ ve ‘sizinle gurur duyuyoruz’ diye seslenen vatandaşlarla Bakan Akar ve Stoltenberg hatıra fotoğrafı çektirdi. Buradan Seddülbahir’e geçen Bakan Akar ve Stoltenberg önce Fransız Anıtı’nı, ardından İngiliz Milletler Topluluğu Anıtı’nı (Cape Helles) ziyaret ederek karanfil bıraktı. Anzak Koyu’na inen Stoltenberg ve Akar daha sonra Conkbayırı Atatürk Zafer Anıtı’nı ardından da Yeni Zellanda Anıtı’nı ziyaret etti.

İKİLİ GÖRÜŞME YAPILDI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Şehitler Abidesi ve tarihi Gelibolu Yarımadası’na gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir araya geldi. Bölgesel savunma ve güvenlik ile NATO konularının ele alındığı görüşmede Akar tarafından Türkiye’nin görüşleri ifade edildi. Bakan Akar ayrıca bugüne kadar NATO’daki sorumluluklarını yerine getiren Türkiye’nin bundan sonra da getirmeye devam edeceğini aktardı.Stoltenberg’in de Türkiye’nin NATO’da önemlimüttefik olduğunu vurguladığı, tahıl koridorunun yeniden açılmasında oynadığı etkin rolden dolayı teşekkür ettiği öğrenildi.

PaYLaŞşşş