Müjdeyi duyan ATM’lere koşuyor! PTT’den 1-2-3-4 ailelere 1.300 TL destek ödemesi! Hesaplara yatmaya başladı!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destek ve yardım ödemeleri kapsamında milyonlarca kişiye ödeme yapıyor. Çocuk parası ve doğum yardımı da bu ödemelerden sadece bir tanesi. Çocuklu aileler yapılan bu yardımlar hakkında detayları merak ediyor. Çocuk parası ne kadar ve doğum yardımı ne kadar sorularına cevap almak için haberimizin detaylarını inceleyebilirsiniz.
1-2-3 çocuğu olan ailelere ödemeler başladı. Toplamda 1.300 TL veriliyor.

Paranızı PTT’den çekebilirsiniz. Devlet Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı aracılığıyla yardım başvurularını almaya devam ediyor
Ödemeler her yıl olduğu gibi bu yıl da devam ediyor. Bu yıl Kurban Bayramı 9 Temmuz tarihinde başlayacak. Bayram gelmeden önce ödeme alabilecekleri yerleri araştıran vatandaşlar için detaylar belli oldu. Devlet çocuklu ailelere para yardımı yapıyor.

Devlet destek ödemesi yapması adı altında flaş bir açıklama yapılacağı belirtildi. Çocuk parası adı altında başvuru şartlarını taşıyanlara tek seferlik ödeme yapılacağı açıklandı. Doğum parasından yararlanmak isteyenlerin 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra tam ve sağ bir şekilde doğum yapması gerekiyor.

2022 DOĞUM PARASI NE KADAR?

2022 doğum parası ve çocuk yardımı hakkında ayrıntılar merak edildi. . Buna göre:
İlk çocuk için: 300 TL
İkinci çocuk için: 400 TL
Üçüncü çocuk için: 600 TL para ödemesi yapılacağı belirtildi.

ÇOCUK YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Doğum yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması gerekir.

Yardım almak için annenin bizzat başvuru yapması şarttır.
Bu yardım 15.05.2015 tarihinden sonra yapılan doğumlar için geçerlidir.
Ölü olarak gerçekleşen doğumlarda bu yardım yapılmaz.

2022 ÇOCUK PARASI VE DOĞUM YARDIMI NE ZAMAN YATACAK?

Doğum Yardımı ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebilmektedir

DOĞUM PARASI BAŞVURUSU!

Bu yardımı alabilmek için başvuru yapmak gerekmektedir. Başvuru detayları ise şu şekilde; Aşağıdaki link üzerinden indireceğiniz belgeyi doldurduktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine teslim edebilirsiniz

6 AY SÜT PARASI NASIL ALINIR?

Süt parası doğumun ardından yaklaşık iki ay içerisinde ödenir. Bu ödemeyi PTT’ye giderek TC kimlik numarasını söyleyip alabilirsiniz. Ödemeler yalnızca babalara verilir.

SÜT PARASI KİMLERE ÖDENİR?

4A (SSK) ve 4B (BAĞ-KUR) sigorta kollarına mensup olarak hizmet akdine bağlı ya da kendi adına ve hesabına yaptıkları çalışmalardan dolayı aylık alan anneler ve babalar emzirme parası alabilir.

SÜT PARASI DOĞUMDAN KAÇ GÜN SONRA ÖDENİR?

Süt parası doğumun ardından yaklaşık iki ay içerisinde ödenir. Bu ödemeyi PTT’ye giderek TC kimlik numarasını söyleyip alabilirsiniz. Ödemeler yalnızca babalara verilir.

SÜT PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Süt (emzirme) parası başvurusu ise özellikle ilk kez doğum yapan anne adayları ve aileleri tarafından merak edilen konular arasında yer alır. Süt parası için herhangi bir yere başvuru yapmanıza gerek yoktur. Doğum yaptığınız hastane süt parası için giriş işlemini sistem tarafından yapar.

DOĞUM SONRASI RAPOR PARASI NASIL HESAPLANIR?

Bu tutarın hesaplanması için birkaç formül bulunmaktadır. Bu formüllerden birisi şu şekilde;
Annenin doğumdan önce çalıştığı son 3 ay boyunca aldığı brüt maaşların ortalaması alınır ve elde edilen ortalama brüt ücretin üçte ikisi, annenin 30 günlük doğum izin ücreti olarak belirlenir.

Bu tutarın 30’a bölünmesi ile günlük doğum izin ücreti bulunur. Günlük doğum izni ücretinin, izin süresi ile çarpılmasıyla annenin alacağı toplam doğum izni ücreti hesaplanmış olur.

Doğum parası genellikle çalışan işletmenin onay vermesiyle hesaba geçirilmektedir. Şirketin doğum izni bitene kadar onay verme hakkı vardır. Dolayısıyla doğum izninin bitmesinin akabindeki 2 hafta içerisinde tutar hesaba yatmaktadır.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.