Milyonlarca liralık değerli eşya sahiplerini bekliyor!

Milyonlarca liralık değerli eşya sahiplerini bekliyor!

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından Hatay’da binlerce bina yıkıldı. Binlerce insan hayatını kaybetti, binlercesi yaralanarak evsiz kaldı. O insanlardan geriye ise sadece enkazda bulunan eşyaları kaldı. Milyonlarca lira değerindeki ziynet eşyası, para ve içerisinde değerli eşyaların olduğu açılmayan kasalar, Emniyet’in güvenliğini sağladığı ve gizli tuttuğu bir alanda depolanıyor. Milliyet, o depoya girerek sahiplerinin belki bin bir türlü emekle biriktirdiği paraları, bir düğünde takılan takıları, bir öğrenciye ait laptopu ve içinde değerli eşyaların olduğu kasaları görüntüledi.

Deprem bölgesinde enkaz çalışması yapan kurtarma ekipleri emniyet personeli ve askeri personel tarafından bulunan ziynet eşyası, silah, değerli eşya, para, değerli belgeler, kasalar; savcılığa ve emniyete haber verilerek enkazdan alınıp güvenlikli ve gizli tutulun bir alana alınıyor. Ekipler, enkazdan çıkan değerli eşyaları, enkaz çalışmasının olduğu yeri tutanağa bağlayarak güvenlikli bir alana sevkini sağlıyor. Görevli emniyet personelince, güvenli alan içerisine alınan bu eşyalar, delil poşetlerine konulup, numaralandırmaları yapılarak kayıt altına alınıyor ve ardından da kilitlenip emanete konuluyor.

Teslim alınan bu malzemeler tasnif edilerek içerisinden sahibine ulaşılabilecek olan (cüzdan, silah, pasaport, tapu belgesi v.b.) emanetler sahibine teslim edilecek. Bununla birlikte değerli eşyaların konmuş olduğu kasalar, ziynet eşyaları ve para gibi çok değerli eşyalar için polise başvuran depremzedenin bu değerli eşyaların kendilerine ait olduğunu ispat etmeleri gerekiyor. Kişinin bunu ispat etmesi karşılığında, doğruluğu teyit edildikten sonra teslimi yapılıyor. Başvurusu yapılmayan, sahibi teyit edilemeyen, doğrulanamayan veya ispat edilemeyen eşyalar 1 yıl bekletildikten sonra devlet hazinesine gidecek.

Milliyet, Hatay’da enkazdan çıkarılan bu eşyaların toplandığı güvenlikli alana girdi. Depoda şu ana kadar 80 kasa, milyonlarca lira değerinde ziynet eşyası (bilezik, kolye, pırlanta v.s) ve para, laptop, çeşitli silahlar, bir okula ait teleskop ve bozuk paralara kadar maddi değeri olan eşyalar bulunuyor. Hatay’da devam eden arama kurtarma çalışmaları ve enkaz kaldırma çalışmaları nedeniyle polise değerli eşyaların teslimi halen devam ediyor.

PaYLaŞşşş