Milyonlarca kişiyi sevindiren kredi kararı geldi! 0.49 Faizli 6 Ay Geri Ödemesiz Temel İhtiyaç Kredisi Müjdesi!

Koronavirüs pandemisinin başladığı 2020 yılının ortalarında bir düzenleme getirilmiş ve ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlara 0.49 faizli temel ihtiyaç kredisi verileceği açıklanmıştı. Kamu bankaları ve katılım bankaları tarafından verilen söz konusu krediye milyonlarca kişi başvuru yaptı. 

Milyonlarca başvuru sonrası sonuçlar açıklandı ve kredisi onaylanan vatandaşlar belli oldu. Kredi başvuru sonuçları açıklandı ama yüz binlerce kişi kredi başvurusundan ret cevabı aldı. Ret cevabı alanlar , bunun neden olduğu yönünde araştırmalara başlarken bazı vatandaşlar, pandemi nedeniyle zor günler geçirdiklerini , kredinin verilmesi gerektiğini söyleyerek Kamu Denetçiliği Kurumu’na , diğer adı ile Ombudsman’a başvuru yaptı.

Kredi çıkmamasına itirazı inceleyen Ombudsman ise , 0.49 faizli 6 ay geri ödemesiz ihtiyaç kredisi verilmeyen vatandaşlar lehine kararlar verdi. 

İLK KARAR: HALK BANKASI

İlk başvuruda, “Kurumumuza yapılan başvuruda başvuran, devlet destekli kredi başvurusunda bulunduğunu ancak kabul edilmediğini belirterek kendisine kredi verilmesini talep etmektedir” denildi.

Kararda ise şu ifadelere yer verildi: “COVID-19 pandemisi sebebiyle ekonomide yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için alınan tedbirler kapsamında, iktisadi düzenin devamlılığının sağlanmasındaki kamu yararı gözetilerek ve sosyal devlet ilkesinin söz konusu olağanüstü şartlarda gerektirdiği öncelikler dikkate alınarak başvuranın bireysel temel ihtiyaç kredisi başvurusunun yeniden incelenmesi ve ivedilikle yanıt verilmesi yönünde

TÜRKİYE HALK BANKASI ANONİM ŞİRKETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE TAVSİYEDE BULUNULMASINA,”

VAKIF BANKASI

Diğer başvuruda ise , “Başvuran, bireysel temel ihtiyaç kredisine başvuru yaptığını ancak çıkmadığını belirterek krediden faydalanmayı talep etmektedir” denildi.

Karar ise şu şekilde:

“COVID-19 pandemisi sebebiyle ekonomide yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için alınan tedbirler kapsamında, iktisadi düzenin devamlılığının sağlanmasındaki kamu yararı gözetilerek ve sosyal devlet ilkesinin söz konusu olağanüstü şartlarda gerektirdiği öncelikler dikkate alınarak başvuranın bireysel temel ihtiyaç kredisi başvurusunun yeniden incelenmesi ve ivedilikle yanıt verilmesi yönünde

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI TÜRK ANONİM ORTAKLIĞI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE TAVSİYEDE BULUNULMASINA”

ZİRAAT BANKASI

Bir diğer başvuruda ise şu ifadelere yer verildi: “Kurumumuza yapılan başvuruda başvuran, 10000 TL kredi başvurusunda bulunduğunu ancak reddedildiğini, krediye ihtiyaç duyduğunu belirterek, kredi verilmesini talep etmektedir”

Karar ise şu şekilde: “COVID-19 pandemisi sebebiyle ekonomide yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için alınan tedbirler kapsamında, iktisadi düzenin devamlılığının sağlanmasındaki kamu yararı gözetilerek ve sosyal devlet ilkesinin söz konusu olağanüstü şartlarda gerektirdiği öncelikler dikkate alınarak başvuranın bireysel temel ihtiyaç kredisi başvurusunun yeniden incelenmesi ve ivedilikle yanıt verilmesi yönünde

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ZİRAAT BANKASI ANONİM ŞİRKETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE TAVSİYEDE BULUNULMASINA,”

NE YAPILMASI GEREKİYOR

Temel ihtiyaç kredisine başvuru yapıp başvurusu kabul edilmeyen vatandaşların Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuru yaparak mağduriyetini iletmesi gerekmektedir. Ombudsman tarafından alınan karar sonrası hakkın yeniden tanınması gündeme gelir.

YENİ KREDİ KAMPANYASI GELECEK AMA…

Yüksek enflasyon nedeniyle zor günler geçiren vatandaşlar için yakında yeni bir temel ihtiyaç kredisi getirilebileceği bildiriliyor. Duyuru geldiğinde bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.