Milyonlarca kişinin beklediği haber geldi! Kanun teklifi hazır! Banka promosyonu herkese verilecek 30 bin TL’yi buldu!

Banka promosyonlarıyla ilgili tüm işçileri ilgilendiren haber geldi. Şimdilik sadece kamu çalışanlarına verilen banka promosyonlarının tüm işçilere verilmesi için harekete geçen CHP, söz konusu promosyonlar hakkında kanun teklifi hazırladı. Teklifin kabul edilmesi halinde banka promosyonlarının tüm işçilere dağıtılması zorunlu olacak. İşte ayrıntılar…
Banka promosyonlarında son dakika gelişmesi kamu çalışanlarının yanı sıra özel söktör çalışanları tarafından da yakından takip ediliyor. Kamuda çalışanlara verilen ve yaklaşık 30 bin TL’yi bulan banka promosyonları, gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Milyonlarca işçiyi heyecanlandıran haber CHP’den geldi. Konuyla ilgili kanun teklifi hazırlandı. Buna göre, ‘promosyon’ adı altında yapılacak ödemelerin tamamının işçilere dağıtılması zorunlu hale getiriliyor. İşte banka promosyonlarına ilişkin kanun teklifinin detayları…

Banka promosyonlarının tüm işçilere dağıtılması amacıyla CHP, harekete geçti. Söz konusu promosyonlarla ilgili 4 maddelik kanun teklifi hazırlandı.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un, imzasını taşıyan 4 maddelik teklifte, ‘İş Kanunu’nda değişiklik öngörülüyor.

Bankalar ile işverenler arasında aylık ve ücret ödeme protokolleri uyarınca ‘promosyon’ adı altında yapılacak ödemelerin tamamının işçilere dağıtılması zorunlu hale getiriliyor.

Ayrıca promosyon ödemelerini işçilere ödemeyen işverenlere, idari para cezası verilmesi de düzenleniyor.

Bu kapsamda; banka ile yapılan protokoller uyarınca promosyon miktarlarını işçilere ödemeyen işveren, işveren vekili ve üçüncü kişiye, bu durumda olan her işçi ve her ay için 500 TL idari para cezası öngörülüyor.

Teklifin gerekçesinde, Türkiye’nin derin bir ekonomik krize girdiği belirtildi.

Krizden çıkılması için çalışanlar, öğrenciler, emekliler ve gençlerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğine dikkat çekilerek, “İşverenlerle bankaların yapmış oldukları ve halen yürürlükte bulunan protokollerin sona ermesine 6 aydan daha fazla süre bulunduğu takdirde, 1 ay içerisinde işverenler ile bankalar arasında bu maddeye uygun şekilde yeni protokol anlaşması yapılması öngörülmektedir.

“Bu teklifle, ekonomik krizin çok yoğun bir biçimde hissedildiği böylesi bir dönemde, banka promosyonlarının tamamının işçilere dağıtılması amaçlanmış, işçilere dağıtılmaması durumunda idari para cezası önerilmiştir” denildi.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir