Mevlid-i Nebi haftası ne demek? Mevlid Kandili önemi nedir?

Mevlid-i Nebi haftası ne demek? Mevlid Kandili önemi nedir?

İslam dünyası için oldukça önemli günler arasında yer alan Mevlid Kandili nedeniyle bu hafta çeşitli ibadetler gerçekleştirilecek. Peki, Müslümanlar açısında bu kandili önemi ne? İşte detaylar…

MEVLİD KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?

Mevlid Kandili İslam peygamberi Hz. Muhammed’in dünyaya gelişinin yıldönümü olarak kutlanır. Mübarek gecede ibadetler edilir ve eller semaya açılır. Peygamberin dünyaya gelişi nedeniyle bu gün İslam alemi için önemli bir gün olarak kabul edilir ve her yıl kutlanır.

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI NE DEMEK?

Mevlid-i Nebi haftası ise peygamberin dünyaya geldiği hafta olarak isimlendirilebilir. Bu hafta aynı zamanda içerisinde Mevlid Kandili’ni de barındırır.

Haftanın Cuma hutbesinde Mevlid-i Nebi ile ilgili olan bölümler ise şöyle; “Önümüzdeki Pazar’ı Pazartesiye bağlayan gece, Mevlid-i Nebi’dir. İslam’ın tebliğcisi, hak ve hakikatin temsilcisi, dünya ve ahiretin efendisi, rehberimiz, en güzel örneğimiz, Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)’in dünyayı teşriflerinin yıl dönümüdür.”

“Bizler, hayat rehberi Kur’an ve sünneti Allah Resûlü’nden öğrendik. Vefayı, iyiliği, dostluğu, muhabbeti ondan öğrendik. Rahmet yüklü adaleti, hikmet yüklü ahlâkı tüm insanlığa o tanıttı. Cenneti kazandıracak amelleri o gösterdi. Gönüllerimiz onunla birleşti. Dünyamız onunla anlam buldu, ömrümüz onunla bereketlendi.”

“Her yıl olduğu gibi bu yıl da Mevlid Gecesini içine alan haftayı Mevlid-i Nebi Haftası olarak kutlayacağız. Başkanlığımız bu yıl, Mevlid-i Nebi Haftası temasını “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” olarak belirlemiştir. Vefa, fert için kıymet ve değer, toplum için huzur ve saadettir.”

PaYLaŞşşş