Meclis'te bütçe mesaisi başlıyor! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan açıklamalar

Meclis’te bütçe mesaisi başlıyor! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan açıklamalar

Meclis'te bütçe mesaisi başlıyor! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan açıklamalar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açıklaması şu şekilde; 

Gazi meclisimizin çatısı altında toplanarak milletimize şeffaf bir şekilde sunacağımız bütçe görüşmelerinin hayırlı olmasını diliyorum.

İçeriden ve dışarıdan maruz kaldığımız engeller işimizi zorlaştırsa da engellenemedi. Kararlılığımız daha da kuvvetlendi. Türkiye için büyük düşünüyor, devrim niteliğinde atacağımız adımlar için heyecan duyuyoruz.

Bütçe teklifimiz adil ve sosyal içerikli. Bütçemiz kalem kalem genci yaşlısı 85 milyonun bütçesi.

Savunma ihracat enerji ve turizm gibi pek çok alanda Cumhuriyet tarihi rekorlarını kırmak Cumhurbaşkanımızın lideriyle bizlere nasip oldu.

Büyük düşünüyor ve devrim niteliğinde adımlar atıyoruz. 

Yatırım ve istihdam hedefli bir bütçe hazırladık. Bütçemiz terör bataklığını kurutan Türkiye’nin bütçesidir. Bütçemiz milli muharip uçağın, KIZILELMA’nın bütçesidir. Bütçemiz girişimciyi ve yatırımcıyı teşvik edecek.

ABD merkez bankası faiz artışının azalacağını belirtti. Dünya ekonomisinin 2023 yılında yüzde 3,22 büyümesi bekleniyor. Büyüme cephesindeki benze tespitler diğer uluslararası kurumlar tarafından da yapılıyor. Sertleşen koşullara rağmen OECS yüzde 5,7 büyüme bekliyor. Başta ABD-Çin ihtilafı olmak üzere yoğunlaşan üretim merkezleri yeterli kalmamıştır. Türkiye rekabet avantajlarını en iyi şekilde değerlendirmektedir.

Öncü veriler küresel enflasyonun iyileşeceğine işarettir.

Küresel risklerin başında Avrupa’daki enerji krizi var.

Türkiye ekonomisi büyüyerek olumlu yönde ayrıştı.

TÜFE yıllık artış oranının yıl sonunda OVP hedeflerimizle uyumlu olarak yüzde 65 civarında gerçekleşeceği; takip eden aylarda yıllık enflasyonun peyder pey gerileyeceği öngörülmektedir.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir