Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş: BM’de bir ülkenin eli ‘Katliama evet’ dedi

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş: BM'de bir ülkenin eli 'Katliama evet' dedi

Esenler Belediyesi tarafından Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde saat 15.00’da Cumhuriyet’in 100. Yılına özel hazırlanan “Kuvâ-yi Milliye Sergisi” açılışı ve “Gençlerle Başbaşa” isimli söyleşi yapıldı. Programa TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, oyuncu-ressam Haydar Şişman ve bir çok lise öğrencisi katıldı. Sergiyi gezen Kurtulmuş eserler hakkında bilgi aldı. Daha sonra söyleşiye katılan TBMM Başkanı Kurtulmuş burada gençlerle bir araya gelip yeni anayasa hakkında konuştu. Kurtulmuş söyleşide yeni anayasa çalışmalarının yanı sıra İslam coğrafyası ve Türkiye dış politikası ile ilgili pek çok konu hakkında gençlerin sorularını yanıtladı. Kurtulmuş burada, Filistin’de yaşananlara da değinerek “Filistin’de yaşananlar hepimizin yüreğini sızlatıyor içimiz kan ağlıyor” dedi.

“FİLİSTİN’DE YAŞANANLAR HEPİMİZİN İÇİNİ SIZLATIYOR”

Filistin’de yaşananlar hakkında konuşan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “Filistin’de yaşananlar hepimizin yüreğini sızlatıyor içimiz kan ağlıyor. Gerçekten insanlığın kabul etmesinin mümkün olmadığı, büyük insanlık suçlarının işlendiği bir döneme hep beraber şahitlik ediyoruz. Dünyanın güçlü ülkeleri bir savaş oyununu masa başında oynar gibi Ehli Hastanesi’nin bombalanmasını seyrediyor. Gazze’de onlarca insanın öldürülmesini seyrediyor. Dünyanın gözü önünde Filistinli kardeşlerimiz bir katliama hatta soykırıma tabi tutuluyorlar” dedi.

“BÖYLE BİR SİSTEM NASIL BARIŞI SAĞLAYACAK”

Dün gerçekleşen BM toplantısından bahseden TBMM Başkanı Kurtulmuş, “Dünya beşten büyüktür. Ne kadar doğru söylediğimizi artık uygulamalı olarak da görüyoruz. Ukrayna krizi Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyi toplanıp karar alıyor. Çünkü orada birisi kalkıyor diyor ki ben veto ediyorum. Dün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ateşkes sağlansın dendiği zaman bir ülkenin eli havaya kalktı. Yani katliama evet manasında eli havaya kalktı. İsrail’deki Filistin’deki katliamı durduramıyorsun. İnsanlık suçu vahşeti durduramıyorsun. Çünkü Birleşmiş Milletler’deki dayısı veto ediyor. Böyle bir sistem barışı nasıl sağlayacak?” ifadelerini kullandı.

PaYLaŞşşş