‘Macron’un seks hayatı hakkında bilgim var’

ABD’nin 45’inci başkanı olan Donald Trump, bu kez de Macron’la ilgili açıklamalarıyla gündeme bomba gibi düştü. Yeni bir rapora göre, Donald Trump en yakın müttefiklerinden bazılarına, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un cumhurbaşkanı olduğu dönemde öğrendiği aşk ve cinsel hayatı hakkında ‘istihbarat’ sahibi olduğuyla övündü.

DEDİKODU MU GERÇEK Mİ?

Konuyla ilgili bilgisi olan iki kişi, Rolling Stone dergisine yaptığı açıklamada Trump’ın Macron ile ilgili bilgileri, brifingler ve istihbaratı inceleyerek öğrendiğini iddia ettiğini söyledi, ancak bunlar birer dedikodudan ibaret oldukları için, hangi bilgilerin gerçek olduğunu ayırt etmenin çoğu zaman zor olduğunu kabul ediyorlar. İsmi açıklanmayan bir kaynak, “Söylediklerinin gerçek olup olmadığını anlamak genellikle zor” dedi.

MACRON VE LİSEDEKİ ÖĞRETMENİNİN ÇALKANTILI AŞKI

44 yaşındaki Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 69 yaşındaki eşi Brigitte ile 2007’den beri evli. Kendisinden yaklaşık 25 yaş büyük olan Brigitte, ikisi evlenmeden önce Macron’un öğretmeniydi.

Bu ayın başlarında Trump’ın Mar-a-Lago malikanesine yapılan FBI baskını sonrasında, ‘bilgi re: Fransa Başkanı’ olarak listelenen 1A maddesi de dahil olmak üzere ele geçirilen belgelerin bir listesini yayınlandı. Söz konusu belgede ne olduğu, gizli veya istihbarattan toplanmış bilgiler içerip içermediği veya Macron’un özel hayatıyla ilgisi olup olmadığı net değil.

“KORKAK BİR ADAM”

Kaynaklar, Trump’ın Macron’un davranışıyla ilgili düşüncelerinin ayrıntıları veya spesifik detayları içermediğini ve daha genel suçlamalar olduğunu iddia ediyor.

Trump’ın sözcüleri iddiayla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Bir noktada Trump’ın basın sekreteri olarak görev yapan Stephanie Grisham, bir anısında, Trump’ın özel olarak Macron’u ‘korkak bir adam’ ve ’55 kilo öfke’ olarak adlandırdığını yazdı.

Eski ABD Başkanı ve Fransa Cumhurbaşkanı, Trump’ın görev süresi boyunca patlamaya hazır bir ilişkiye sahipti.

MACRON’A “BAŞ BELASI” DEMİŞTİ

2017 Fransa Cumhurbaşkanlığı yarışında, Trump başlangıçta Macron’un rakibine destek sinyali verdi. Ancak bu, Fransa Cumhurbaşkanının o sırada BBD başkanını yeniden seçilmesinin aynı yılında bir Bastille Günü geçit törenine onur konuğu olarak davet etmesini engellemedi.

2019’da Birleşmiş Milletler’deki uluslararası büyükelçilerin Beyaz Saray toplantısı sırasında, Trump’ın Macron’u ‘baş belası’ olarak nitelendirdiği duyuldu. Duruma aşina olan diğer iki kaynak, Macron hakkındaki belgenin ortaya çıkmasının Fransa’yı sarstığını kaydetti.

Kaynaklara göre, Trump’ın Macron’un “pek çok insanın bilmediği” iddia edilen “yaramaz” yollarından bahsetmesi endişeleri yoğunlaştırdı ve hem Fransız ve hem de ABD’li yetkilileri, eski başkanın onun hakkında ne bildiğini anlamaya çalışmaya zorladı. Özellikle, belgenin bir ulusal güvenlik ihlali olup olmadığını bilmek istediler.

16 YAŞINDA BAŞLAYAN AŞK

Ancak Trump, potansiyel olarak güvenlik endişeleri oluşturabilecek istihbarat detaylarından çok Macron’un aşk ve cinsel hayatıyla ilgileniyor gibi görünüyor. Macron’un eşiyle olan romantizmi, 16 yaşındayken başladı. Edebiyat ve drama öğretmenini Amiens’teki bir Katolik lisesinde, ardından Brigitte Auzière’de görmeye başladı.

Başkan Macron, kitabında ve siyasi manifestosu Devrim’de, olayı ‘çoğunlukla gizli, çoğu zaman gizlenen, kendini empoze etmeden önce birçokları tarafından yanlış anlaşılan bir aşk’ olarak nitelendirdi.

MACRON İÇİN KOCASINDAN AYRILDI

Brigitte, genç öğrencisi Emmanuel Macron ile bir ilişkiye başladığında üç çocuk annesiydi. Şimdi 38 yaşında olan en küçük kızı Tiphaine Auzière, 2018’de bir belgesel filmde, ilişkiyi öğrendiğinde sadece dokuz yaşında olduğunu ve babası André-Louis Auzière’in Lille’de yaşamak için Amiens’teki aile evinden ayrıldığını söyledi.

Macron’un doktor ailesinin Brigitte’ten 18 yaşına kadar onu görmeyi bırakmasını istemesine rağmen, Brigitte, ‘Size hiçbir şey için söz veremem’ dedi. İkili, Macron’un ailesi onu eğitimine devam etmesi için Paris’e gönderdikten sonra bile görüşmeye devam etti. Brigitte nihayet 2006’da kocasından boşandı ve 2007’de Macron ile evlendi.

BU İLK DEĞİL

Bu, Trump’ın rakiplerinin cinsel ve romantik ilişkilerine odaklandığı ilk sefer değil. Daha önce de Josh Mandel ve J.D Vance, Ohio Senatosu yarışında Trump’ın desteği için yarışırken, gazetelerde yer alan haberlere göre eski başkan Mandel’in seks hayatını ‘tuhaf’ olarak nitelendirdi. Aynı kaynak, Trump’ın “Mandel ve seks hakkında aynı cümlede duymak istediğimden daha fazla konuştuğunu” söyledi.

Grisham, anılarında, Trump’ın Justin Trudeau’yu televizyonda gördükten sonra onu Air Force One’da kenara çektiğini ve Kanada Başbakanı’nın annesinin cinsel hayatı hakkında kaba bir iddiada bulunduğunu da yazdı.

Trump başkanlığını haber yapan gazetecilerin bir kitabına göre, 2016 kampanyası sırasında Trump, MSNBC’nin ev sahibi Mika Brzezinski ve Joe Scarborough’nun ilişkisi hakkında kamuoyuna açıklanmadan kısa süre önce dedikodu yaptı.

“Biliyorsun, başka kimse bilmiyor ama ben Joe ve Mika’nın Yukarı Doğu Yakası’ndaki küçük dairesini biliyorum,” dedi. “Bir gün, sana her şeyi anlatacağım.”

PaYLaŞşşş