LGS lise tercihleri ne zaman yapılacak? MEB LGS 2022 tercih kılavuzu yayınlandı mı?

LGS lise tercihleri ne zaman yapılacak? MEB LGS 2022 tercih kılavuzu yayınlandı mı? – Son Dakika Haberleri İnternet

LGS lise tercihleri ne zaman yapılacak? MEB LGS 2022 tercih kılavuzu yayınlandı mı?

LGS 2022 tercihleri için adaylar geri sayıma başladı. Sınav sürecinin sona ermesi ve sonuçların açıklanmasıyla birlikte adaylar elde ettikleri puanları öğrendiler. Peki, tercih süreci nasıl işleyecek?

LGS TERCİH KILAVUZU YAYINLANDI MI?

Milli Eğitim Bakanlığı henüz Liselere Geçiş Sınavı için tercih kılavuzunu yayınlamadı. Ancak kısa süre içerisinden MEB’den kılavuzla ilgili resmi açıklamanın gelmesi bekleniyor.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

LGS merkezi sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte gözler tercihlerin başlayacağı tarihe çevrildi. Elde ettikleri puanlara göre yerleştirmeleri yapılacak olan adaylar ilerleyen günlerde tercihlerini gerçekleştirecekler.

2022 yılı ortaöğretim kurumları kontenjan tabloları ile tercihlere rehberlik etmek üzere illere göre yüzdelik dilimlerdeki öğrenci sayıları paylaşıldı. Öğrencilere kolaylık sağlamak için tercih rehberleri de hazırlandı.
 
Kontenjan tablolarının yanı sıra 2021’de söz konusu okullara sınavla yerleştirmede oluşan en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimler de açıklandı.
 
Öğrenciler kendi yüzdelik dilimlerini, okulların geçen yıl oluşan taban ve tavan yüzdelik dilimleri ile karşılaştırarak tercih edecekleri okullar hakkında fikir edinebilecek.
 
Ayrıca yerel yerleştirme kapsamında sınavsız öğrenci alan okulların kayıt bölgelerine göre tercih tabloları da açıklandı.

LGS TERCİH REHBERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Yerleştirmelerden sonra da sıra nakil işlemlerine gelecek.  

LGS 2022 tercihleri ne zaman başlayacak?  MEB LGS tercih kılavuzu yayınlandı mı?

LGS 2022 tercihleri ne zaman başlayacak?  MEB LGS tercih kılavuzu yayınlandı mı?

KIZ ÖĞRENCİLER DAHA BAŞARILI OLDU

Raporda, öğrencilerin cinsiyetleri ile sınav performansları arasındaki ilişki hakkında sonuçlar da incelendi. Elde edilen bulgular; önceki yıllarda olduğu gibi 2022 yılında da kız öğrencilerin matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha başarılı olduklarını gösterdi.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.