Küba’dan ABD’ye paramotorlu kaçış! ‘Son 5 ayda yüzde 400 arttı’

Yaşanan sefalet, kötü şartlar ve yasaklar nedeniyle her yıl binlerce Kübalı ABD’nin Florida eyaletine kaçmaya çalışıyor. 780 kilometrelik doğal deniz sınırını aşmaya çalışan Kübalılar son yıllarda artık ABD Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalanıyor.

KAÇAKLARI ÖNLEMEK İÇİN HEYET GÖNDERDİLER

Asgari ücretin yaklaşık 160 dolar olduğu Küba, Donald Trump döneminde ABD tarafından birçok yaptırıma maruz kaldı. Geçtiğimiz ocak ayında ise ABD Dışişleri Bakanlığı, Küba’ya getirilen yaptırımları ele almak ve iki ülke ilişkilerinin normale döndürülmesini sağlamak üzere Küba’ya bir heyet gönderilmesinin planlandığını duyurdu. İki ülke arasında kurulması planlanan yeni diyaloğun ABD vatandaşlarını ve ABD’nin ulusal güvenliğini artırmak için önemli bir adım olduğunu da vurgulandı.

Stormy bayram ediyor! Seçimler öncesi Trump hapse girecek mi?

PARAMOTORLU KAÇIŞ

Öte yandan bugün yaşanan bir bir kaçış gelişmesi dünyada gündem haline geldi. İki Kübalı göçmen Cumartesi günü motorlu bir planörle Florida’daki Key West Uluslararası Havalimanı’na ulaştı. Yerel saate göre 10.30’da ABD’ye giren Kübalılar kısa sürede ekipler tarafından gözaltına alındı.

Key West Uluslararası Havalimanı havalimanları müdürü Richard Strickland, “Uçuşlarda herhangi bir kesinti olmadı yolculuklar normal şekilde devam ediyor” dedi.

8 ay plan, 2 ay kazı: Sürpriz final! Tünelin sonunda karşıladılar

SON 5 AYDA YÜZDE 400 ARTIŞ VAR

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada havalimanının bulunduğu Sunshine eyaletinin son haftalarda göçmen akınına uğradığı bildirildi. Genellikle deniz yolunu tercih eden Kübalıların son günlerde havadan ABD’ye iniş yaptığı aktarıldı.

ABD Sınır Devriyesi Baş Ajanı Walter Slosar Şubat ayında yaptığı açıklamada 1 Ekim’den bu yana Miami’ye gelen kaçak sayısında yüzde 400 artış olduğunu söyledi.

Eski sevgili dehşeti! Evden çıkmak isteyen kadını 29 kez bıçakladı
Öldükten sonra dirildi! Söylediği sözler tüyler ürpertti
‘Deprem Şarlatanı’ yeni saçmalıklarını sıraladı! ‘3 gezegen tek sıra haline geldi’
PaYLaŞşşş