Kritik tatbikat

NATO, Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanabileceği yönündeki iddialar ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Kullanabiliriz!” iması ışığında bir nükleer tatbikata hazırlanıyor. Yarın başlaması planlanan “Steadfast Noon” adlı yıllık nükleer tatbikata 60’a yakın uçağın katılacağı belirtiliyor.

Belçika’nın yanı sıra İngiltere ve Kuzey Denizi hava sahasında gerçekleşecek tatbikatta, 14 ülkeden gelişmiş savaş uçaklarının yanı sıra ABD’nin uzun menzilli uçabilen B-52 bombardıman uçaklarının da görev alacağı kaydediliyor. Gerçek bombaların kullanılmayacağı tatbikat, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Moskova’nın Kiev’i silahlandıran Batı ülkelerine karşı nükleer silah kullanma tehdidinin sürdüğü bir ortamda gerçekleşiyor olması itibarıyla önem taşıyor.

Hafta içinde konuya ilişkin bir açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefiklerin toplantılar sırasında uzun süredir planlanan tatbikat hakkında bilgilendirildiğini söyleyerek, “Bu, NATO’nun nükleer yeteneklerinin güvenli, emniyetli ve etkili kalmasını sağlamak için rutin yıllık eğitimdir. NATO’nun nükleer caydırıcılığı barışı korur, baskıyı önler ve saldırganlığı caydırır” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya’nın da var

Rusya’nın da önümüzdeki günlerde “Grom” adını verdiği yıllık nükleer tatbikatını düzenlemesi bekleniyor. Rusya, bu tatbikatta nükleer başlıklı bomba taşıyan savaş uçaklarını ve denizaltılarını test ediyor. Bununla birlikte Rusya, Belarus’a ait SU-25 uçağının donanımlarının, nükleer silah taşıyabilecek şekilde revize edildiğini bildirdi.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ise, Ukrayna ve Batı ülkelerinin, nükleer silaha sahip müttefiki Rusya’yı köşeye sıkıştırmaması gerektiği uyarısında bulundu. ABD merkezli NBC kanalına konuşan Lukaşenko, “En önemlisi muhatabınızı hatta rakibinizi köşeye sıkıştırmayın. Bu yüzden o çizgileri, Rusların dediği gibi o kırmızı çizgileri geçmemelisiniz. Onları geçemezsiniz” ifadelerini kullandı. Rusya’ya saldırılması halinde Moskova’nın nükleer silah kullanabileceği uyarısında bulunan Lukaşenko, “Rusya tavrını açıkça ortaya koydu. Tanrı korusun Rusya Federasyonu topraklarına bir saldırı olursa, bu durumda Rusya gerekirse her türlü silahı kullanabilir” dedi.

Yedekler kendilerine zırh alıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emriyle Ukrayna’da savaşmak üzere askere çağırılan yedeklerin, kendilerine giyilebilir zırh aldığı öne sürüldü. İngiliz Savunma Bakanlığı’nın günlük bilgilendirmesinde gündeme gelen iddiada, askere çağırılan yedeklere ortalama ekipmanlar verildiği, bu ekipmanların ise halen cephede olanlara göre çok zayıf olduğu kaydedildi. İngiliz istihbaratına dayandırılan bakanlık bilgilendirmesinde, “Pek çok yedek asker, normalde savaşa giden personele verilen normal ekipmanlar içinde bulunan çelik yelekler de dahil, tüm kendi zırhlı giysilerini kendisi satın alıyor. Bu zırhlı çelik yeleklerin, Rusya’daki internet sitelerindeki fiyatı 190 dolar civarındayken, şimdilerde yaklaşık 640 dolara satılıyor” denildi.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir