Kredilerde Yeni Dönem Başladı: Borcu Olanlar İçin Son Dakika Haberi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile beraber Hazine ve Maliye Bakanlığı birçok firmaya nefes aldıracak. Bir dizi yeni uygulama ile beraber bankacılık sektörünün aktif kalitesi yükselecek. Kredi borcu olan, kredi kartı olan milyonlarca kişiye bu uygulama ile kolaylık sağlanacak. Yakın izlemede olan kredilere yapılandırma ile beraber firma rehabilitasyon fonksiyonları oluşturulmaya başlandı.

Son dakika haberi kredi borçları ile beraber izlemeli krediler yeni bir döneme girmeye başladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile beraber Hazine ve Maliye Bakanlığı, bankacılık sektörünün aktif kredisi iyileştirilirken sorunlu kredisi olan fakat potansiyeli olan şirketler yararlanabilecek. Bu borçlar için esnek, hızlı ve düşük maliyetli birçok çözüm üretilmeye başlanacak.

Aynı Anda Uygulanacak

Aralık ayıile başlayacak olan, Hazine ve Maliye Bakanlığı, varlık yönetim şirketlerine uygulanacak harç, damga ve kaynak kullanımı destekleme fonunu yıl içerisinde herkese sınırsız hale getirecek. Bu uygulamada yaklaşık olarak beş yıllık bir istisna tanınacak. Özkaynak ile beraber finansmanı teşvik eden düzenlemeler ile beraber şirketlerin sermaye yapısı güçlenecek ve aynı dönemde uygulanmaya başlayacak.

Kredi Borcuna Yapılandırma İzlemedeki Kredi Borcu İçin Yapılacak

Mevzuat alt yapısı, sorunlu kredilere yönelik girişim ve sermaye fonlarının kurulması şekillenmeye başlıyor. Teşvik mekanizması,donuk alacakların varlık yönetim şirketlerine satışı için aktiften silinmesi ile bilanço dışına çıkarılması için bu yeni düzenleme kurulmaya başlandı. Donuk alacakların kredilerin menkul kıymetleştirmesine yönelik Eylül ayı itibariyle mevzuat değişikliği yapılacak ve bilanço dışında aktarılması önerilecek.

Sorunlu Olan Alacaklar Çözüme Kavuşacak

Denetleme Kurumu ve Bankacılık Düzenleme’nin hazırlamış olduğu bu yeni düzenlemesi sorunlu alacakların yönetimi ve makul bir süre içerisinde azaltılması hedeflenmektedir. Aynı zamanda alacak stratejisi ve çözümleme birimi bankalarda oluşturulma zorunluluğu da getirildi. 31 Aralık tarihine kadar ilk strateji planları BDDK’ya gönderilecek. Fakat ihtiyaç durumunda bu süre yaklaşık olarak 6 aya kadar uzatılabilecek. Bu konuda kredi sınıfı değişikliği ise yazılı hale getirilecektir. 30 Eylül itibari ile yakın izlemede olan kredilere, sektörde operasyonel yeniden yapılandırma fonksiyonları oluşturulmaya başlanacak.

PaYLaŞşşş