KPSS 3.10 değerlendirme maddesi nedir? 3.10. değerlendirme maddesi gereğince puanınız hesaplanmamıştır ne demek?

KPSS 3.10 değerlendirme maddesi nedir? 3.10. değerlendirme maddesi gereğince puanınız hesaplanmamıştır ne demek?

KPSS Ön Lisans sınav sonuçları bugün ÖSYM tarafından yayınlandı. ÖSYM tarafından açıklanan KPSS Ön Lisans sınav sonucunu öğrenen öğrenciler KPSS 3.10 maddesi ile karşı karşıya geldi. Sonuç sayfasında bazı adayların karşısına ‘Kılavuzun 3.10 değerlendirme maddesi gereğince KPSS puanlarınız hesaplanmamıştır.’ yazısı çıktı. 3.10 maddesi yazısı çıkanlar tercih yapabilecek mi? sorusuna dair ise ÖSYM’den herhangi bir açıklama bulunmuyor. 

KPSS 3.10 maddesi ne demek?

3.10 maddesi sınav değerlendirmelerinin nasıl yapılacağını anlatıyor. Sınavda değerlendirme sürecinde kullanılan KPSS 3.10 maddesi, belirli kriterleri içerisinde barındırmaktadır. Bu kriterler, sınavda yer alan her testi kendi içinde değerlendirmektedir.  Her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, en az bir (1) ham puanı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. KPSS için hesaplanabilen birçok puan türü vardır ve siz hesaplanmasını istediğiniz puan türünü etkileyen testlerden en az bir (1) ham puan yapmalısınız. Testi tamamen boş bırakır veya eksi nete düşerseniz puanınız hesaplanmaz.

ÖSYM şifremi unuttum ne yapmalıyım? ÖSYM aday şifresi nasıl alınır, sıfırlanır? AİS şifre değiştirme ve yenileme 2022!


KPSS puan türleri ve meslekler 2022! KPSS P1-P2-P3 nedir?


PaYLaŞşşş