Köylerde yeni evler yıkıldı

Köylerde yeni evler yıkıldı – Günün Haberleri

Köylerde yeni evler yıkıldı

Kahramanmaraş merkezli depremler, Malatya’daki köyleri de yerle bir etmiş. 47 kişinin hayatını kaybettiği Kurucaova Köyü’nde yaşayanlar, yıkılan binaların büyük bir çoğunluğunun iki yıl önce yapıldığını söylüyor. Mühendislik altyapısı olmadan yapılan inşaatlar, köylülere mezar olmuş.

Müteahhitten ‘pes’ dedirten savunma

Malatya’da meydana gelen depremler, köylere de ağır hasarlar verdi. Yoğun kar yağışı nedeniyle bazı köylere ulaşılamadı. Depremde köylerde çok sayı da ev yıkarken hayvanlar da telef oldu. Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde bulunan Kurucaova Köyü’nde 47 kişi depremde hayatını kaybetti. Depremin ardından ilk olarak kendilerine AFAD ekiplerinin ulaştığını söyleyen köylüler, şu an köyde kurulan çadır kentte yaşıyor. Vatandaşlar, havaların soğuk olması nedeniyle köydeki yaşlı nüfusun çadırlarda çok zorlandığını ve bir an önce köye konteynerler kurulmasını talep ediyor. Köyde şu an hasar tespit çalışmaları yapılmamış durumda. Vatandaşlara, çadırlarda kurulan sobalar için askerler tarafından odun dağıtılıyor. Kadın askeri personeller de çadırları ziyaret ederek tek tek kadınların taleplerini karşılamaya çalışıyor.

 DEPREM HATTI

Köyde yıkılan binalar arasında iki, üç yıl önce yapılmış binalar da bulunduğunu söyleyen köy halkı, “Köyde bu tarz yeni yapılmış çok sayıda yıkılmış bina var. Normal de en fazla 3 kat inşaata izin veriyor. Ama bir çoğu da kaçak. Biri yeni ev yapınca herkes aynısını yapmak istiyor. Köy, bir de deprem hattı üzerinde bulunuyormuş” dedi.

ONLAR TESPİT EDİYOR TÜRKLER KURTARIYOR

Çin’den gelen 200 kişilik arama kurtarma ekibi Malatya’daki Çinli Mavi Gökyüzü Arama Kurtarma (Blue Sky Rescue) ekibi, arama kurtarma çalışmaların da görev yapıyor. Beraberlerinde termal görüntüleme cihazı, radar yaşam dedektörleri gibi kurtarma ekipmanlarıyla enkazlarda görev alan ekip, 24 saat süreyle dönüşümlü olarak arama kurtarma çalışması yapıyor. Deprem, tayfun, sel, çığ orman yangınları ve büyük kazalarda faaliyet gösteren ekip, 2007 yılında kuruldu. Şu ana kadar Malatya’da devam eden arama kurtarma çalışmalarında enkaz altında yaşayan çok sayıda vatandaşın tespit edilmesinde rol oynadı.

PaYLaŞşşş