Köpek balığına yem olacaktı! Saniyelerle kurtuldu…

Bir dalış uzmanı, Hawaii’deki Haleiwa açıklarında okyanusa girmeye hazırlanırken bir kaplan köpek balığı tarafından “çiğnenmekten” kıl payı kurtuldu.

EN TEHLİKELİ İKİNCİ TÜR

Amerikalı çevreci, serbest dalışçı, model ve deniz araştırmacısı olan Ocean Ramsey, şoke edici olayı Instagram hesabından paylaştı. Çarşamba günü paylaşılan görüntülerde Ocean Ramsey’nin derin ve köpekbalığı istilasına uğramış sulara dalmak üzere olduğu anlar gözler önüne serildi. Oahu adasında okyanusa dalmaya hazırlanan Ramsey, dünyanın en tehlikeli ikinci köpek balığı olan kaplan köpekbalığı türü.

KAFASINI SUYA YAKLAŞTIRMIŞTI Kİ…

Ocean Ramsey, dalgalı sulara dalmak üzere hazırlanıp, birkaç santimetre ileri gelerek suya son bir bakmak üzere kafasını okyanusa doğru yaklaştırıyor. O sırada, Kraliçe Nikki adını verdikleri ve bölgenin en sık görülen köpek balığı bir anda atılıyor.

ŞOK TEPKİ

Yırtıcı sudan çıkıp araştırmacının paletlerinden bir ısırık almaya çalışırken Ramsey hızla kendini tekneye geri çekiyor. Çoğu kişinin dehşete düşerek korkudan titreyeceği olay karşısında Ramsey olaya gülüyor. Köpek balığının ismini söylüyor ve sudaki diğer iki büyük, dişi köpekbalığını bulmak için dalışına devam ediyor.

“BANA SELAM VERDİ”

Ramsey, Instagram’daki bu “karşılaşma” hakkında şaka yaparak, “Yüzen bir plastiğe çarpan bir köpekbalığı gördüm, bu yüzden hemen duya dalmak istedim ve bu aldığım selamdı” dedi.

OneOcean Diving konservatuarı ve eğitim grubunun CEO’su Ramsey, yıllardır birlikte çalıştığı Nikki’nin muhtemelen onu ısırmaya çalışmak istemediğini söyledi.

Ramsey, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Çok uzağı göremedim ve onların da göremeyeceğini düşünüyorum, bu yüzden Nikki’nin suya girerken çıkardığım gürültüden ve gölgemden ötürü tepki verdiğini düşünüyorum” dedi ve ekledi:

Alıntı Metni

KÖPEK BALIĞI MEVSİMİ

Ramsey, köpek balıklarının, denizlerin çalkantılı koşulları sırasında yüzeyi kontrol etmek için kafalarını sudan çıkardığı bu ‘casus atlamasını’ görmenin nadir olduğunu söyledi.

Nikki ile bu yakın karşılaşma, Kuzey Pasifik’in ‘köpek balığı mevsiminde’ gerçekleşti. Burada yırtıcıların çoğu, yavrulama ve çiftleşme mevsimi boyunca Pasifik kıyılarında görülür.

Olay tipik olarak daha fazla yağmur ve denizin kabarmasıyla çakışır ve suların daha da bulanıklaşmasına neden olur.

İki gündür kayıptı, pitonun midesinde bulundu…

Ramsey, kaplan köpek balıklarının başlangıçta en iyi görüşe sahip olmadığını, koşulların yüzeye daha yakın yüzmelerine neden olduğunu ve yırtıcılarla karşılaşma olasılığını artırdığını söyledi.

Hawaii Arazi ve Doğal Kaynaklar Departmanına göre, bu yıl kaydedilen dört köpekbalığı saldırısı var. Bunlardan ikisi Eylül ayında gerçekleşti. Vaka sayısı geçen yıla göre yarı yarıya azaldı.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir