Kimse Bu SGK detayını bilmiyor bilenler hemen başvurdu! EYT’de sürpriz Emekli olmak isteyen herkesi ilgilendiriyor!

EYT ile ilgili çalışmalar devam ederken son dakika açıklamaları gelmeye başladı. EYT’de yaş sınırı, yıpranma payı, askerlik borçlanması olarak çeşitli durumlar gündeme gelirken EYT düzenlemeleri için yaş şartı planlamalarında nedeni belli olurken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları geldi. EYT hakkında Cumhurbaşkanı’ndan gelen açıklamalar haberimizde yer almaktadır.

Milyonlarca kişinin heyecanla beklediği EYT için gelişmeler devam ederken 2023 yılı için emekli olmayı bekleyenleri sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. EYT üzerinde yaş şartı konuşulmaya başlarken yaş koşulunun gelip gelmeyeceği merak konusu oldu. EYT yaş sınırı gelecek mi? EYT askerlik borçlanma avantaj mı? İşte detaylar…

CUMHURBAŞKANINDAN EYT AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Devlet Başkanları Birinci Zirvesi’ne katılmak üzere Türkmenistan’a hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenboğa Havalimanı’nda Türkmenistan ziyareti öncesi kendisine yöneltilen soruları yanıtlandı. İlgili bakanlıkların yürüttüğü çalışmalar üzerine 2023 yılında kesin kararları kamuoyuna açıklanacağı belirtildi.

YAŞ SINIRIN DA İHTİMALLER DÜŞÜK

1 milyon kişi emekli olursa aylık en düşük emekli maaşı 3.500 TL Hazine’ye yükü ise 42 milyar TL olarak belirlendi. Kadınlarda 48 erkeklerde ise 50 yaş şartı gündeme gelse de kulislerde neler konuşulduğu net olarak bilinmiyor. Bunun üzerine Vedat Bilgin, bütçe görüşmeleri sonrasında yaş şartının gelip gelmeyeceğine dair konuşma yaptı.

Bakan Bilgin “Bütçede açıklayacağım” dedi ama bu sorunu görüşmelerde pas geçti. Ben Kabine toplantısında net bir açıklama beklemiyorum. Muhtemelen sayın Cumhurbaşkanı çözüleceğine ilişkin bir açıklama yapacağına dair bilgiler verdi.

YAŞ SINIRI GELİRSE NELER OLUR?

Yaş sınırı şartı onaylandığında 5 bin prim gününün tamamlayanlar yaşı beklemeye devam edecek. burada ise en dikkat çeken 1.5 milyonluk kişi olurken eleştiri konuları da arttı. EYT üzerinden 5-6 milyon kişi olduğu iddialar arasında. 1.5 milyonluk kesim ise prim günü ve sigortalılık süresini dolduranlar için büyük beklenti söz konusu. O yüzden yaş şartının Kabine’de konuşulacağını nihai kararın sayın Cumhurbaşkanı tarafından olumlu bir şekilde verileceğini düşünülüyor.

ASGARİ ÜCRET

Asgari ücret zam konuşmaları başladığı ilk gün söylenen bir söz var ”Enflasyona vatandaşımızı ezdirmeyeceğiz” komisyonlar arasında toplantılar devam ederken tatmin edici bir sonuç çıkmasını milyonlar bekliyor. Asgari ücretin geleceği nokta ise işverene sorun yaratmayacağı şekilde ayarlanacağı da ifade edildi.

TAMAMLANMA GERÇEKLEŞMEDİ

Son dönemlerde EYT üzerinde düzenlemeler yapılmaya devam ederken yaş şartı eklenip eklenmediği hakkında net bir durum söz konusu değildir. Bu süre kadınlarda 48 ve erkeklerde 50 olması tahminler arasında. Bakan Vedat Bilgin, Meclis üzerinde görüşülen bütçe görüşmeleri esnasında EYT düzenlemesinin henüz bitmediğine işaret etti.

EYT İÇİN ASKERLİK BORÇLANMASI
Askerlik borçlanması prim günü kazandırdığı gibi sigorta başlangıcı içinde önemli avantaja sahiptir. Askerliğini sigortalı çalışmaya başlamadan önce yapmış olanlar borçlanma kadar geri gelir. 8 Eylül 1999 sonrası sigortalı olan EYT kapsamına girmeyen kişi askerlik borçlanması yaptığında EYT’den yararlanma hakkı vardır.

Burada askerlik süresi ve 8 Eylül 1999 dan sonra sigortalı olunduğunda askerlik sigorta başlangıcı prim günü 5000’den az da olsa prim tamamlamak adına büyük katkı sağlar. 

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir