Kim Jong’un kızıyla ilk görüntüsü balistik füzeyle oldu!

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin yaptırımları ve uluslararası kamuoyunun tepkilerine rağmen silah programına yeniden hız kazandıran Kuzey Kore’nin Japon Denizi istikametine doğru dün yeni bir kıtalararası balistik füze fırlattığı bildirildi. Japonya Sahil Güvenlik Kuvvetleri ve Güney Kore ordusundan yapılan açıklamalarda Pyongyang’ın yerel saatle 10.14’te ateşlediği füzenin 11.20 sıralarında Hokkaido’ya bağlı Oshima adasının yaklaşık 200 kilometre batısına düştüğü belirtildi. İlk belirlemelere göre bölgede seyreden gemi ve uçaklarda hasar tespit edilmediği ifade edildi.

JAPONYA’NIN MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGESİNE DÜŞTÜ

Japonya Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, fırlatılan kıtalararası balistik füzenin yüksek bir yörüngede yaklaşık bin kilometre uçtuğunu ve 6 bin kilometre yüksekliğe ulaştığını ifade ederken, hükümetin füzenin imhasına dair bir emir vermediğini belirtti. Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’ne katılmak üzere bulunduğu Tayland’ın başkenti Bangkok’ta konuşan Japonya Başbakanı Fumio Kishida ise, füzenin ülkenin münhasır ekonomik bölgesine düştüğünün değerlendirildiğini açıkladı. “Kuzey Kore benzeri görülmemiş bir hızla provokasyonlarını tekrarlıyor” diyen Kishida, Pyongyang’ın eylemlerini “kesinlikle kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

Kim’in en büyük sırrı ortaya çıktı!

ABD’YE ULAŞABİLECEK MENZİLDE

Japonya Savunma Bakanı Yasukazu Hamada da füzenin yaklaşık 69 dakika uçtuğunu açıkladı. Yörüngesine bakıldığında füzenin 15 bin kilometre veya daha fazla uçabileceğinin değerlendirildiğini kaydeden Hamada, bu durumun ABD ana karasını füzenin menziline sokabileceğine dikkat çekti.

KIZIYLA İLK GÖRÜNTÜ

Kuzey Kore haber ajansı KCNA haberinde, Kore lideri Kim ile adı açıklanmayan çocuğun, havaalanında kurulan füze platformu çevresinde görüldüğü fotoğraflara yer verdi.”Hwasong-17″ füzesinin fırlatışını gösteren fotoğraflarda Kim’in, elinden tuttuğu 12-13 yaşlarındaki beyaz montlu bir kız çocuğu ile dolaştığı görülüyor.

ABD’DEN KINAMA

Kuzey Kore’nin Japon Denizi istikametine doğru yeni bir kıtalararası balistik füze fırlatmasının ardından ABD’den kınama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından açıklamada, “ABD, Kuzey Kore’nin balistik füze fırlatmasını kınıyor. Bu fırlatma, birden fazla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının açık bir ihlalidir ve Kuzey Kore’nin yasadışı kitle imha silahları ve balistik füze programlarının Kuzey Kore’nin komşularına, bölgeye, uluslararası barış ve güvenliğe ve nükleer silahların yayılmasını önlenme rejimine yönelik oluşturduğu tehdidi göstermektedir” ifadeleri kullanıldı.

Price, Kuzey Kore’nin bu eylemlerinin Birleşmiş Milletler güvenlik kararlarının “küstahça ihlali” olduğunu söyleyerek, “Uluslararası toplumla birlikte, Kuzey Kore’yi daha fazla provokasyondan kaçınmaya ve sürekli ve somut bir diyaloga girmeye çağırıyoruz. Güney Kore ve Japonya’nın savunmasına yönelik taahhütlerimiz devam ediyor” dedi.

Bir yıldan uzun süredir kimse görmemişti… Ortaya çıktı!
Kuzey Kore’de koronavirüs ölümleri 50’ye çıktı

PaYLaŞşşş