Kılıçdaroğlu ve Oktay şehidin tabutunu birlikte omuzladı

NAMIK DURUKAN Bartın –Kılıçdaroğlu ve beraberindeki parti yönetimi, Kaspınarı köyünde Rıdvan Acet’in (42) taziye evini ziyaret etti. İşçinin Türk bayrağına sarılı tabutu başında ağıtlar yakan eşi ve yakınlarına baş sağlığı dileyen Kılıçdaroğlu, Acet’in yakınlarına baş sağlığı diledi.

Aynı dakikalarda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da Acet’in yas evini ziyaret ederek baş sağlığı dileğinde bulundu. Oktay ve Kılıçdaroğlu, Acet’in cenaze namazına katıldı, cenazenin mezarlığa taşınmasına da eşlik eden Oktay ve Kılıçdaroğlu, tabutu birlikte omuzladı.

‘Neden bizde oluyor?’

Cenazenin toprağa verilmesinden sonra Kılıçdaroğlu, patlamanıın yaşandığı ocağa geçti.

Ocakta gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Az önce bir cenazedeydik. Şehitlerin sayısı 41 oldu. Gerçekten üzgünüm. Biz 21. yüzyıldayız. Ben bir yılbaşı gecesini, maden işçilerinin çalışma koşullarını görmek için yerin yüzlerce metre altında maden işçileriyle geçirdim. Alın teri döküyor bu insanlar, bu insanların can güvenliğini sağlamak, sosyal devlet dediğimiz devletin görevidir. 21. yüzyılda Soma’yı unutmadık; Ermenek’i unutmadık. Şimdi burada 41 kardeşimiz hayatını kaybetti. Hangi çağda yaşıyoruz Allah aşkına! Neden bu maden kazaları ve kitle ölümleri sadece Türkiye’de oluyor? Dünyanın başka bir ülkesinde maden çıkarılmıyor mu? Orada niye insanlar ölmüyor! Bizden daha fazla kömür çıkarıyorlar. Önlem alacağız diyorlar, arkadaşlar 20 yıldan beri neredesiniz; nerede önlem alacaksınız; bu ailelere kim hesap verecek? Hayat Türkiye’de bu kadar ucuz mu? Emin olun üzülüyorum, yazıktır günahtır.”

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir