Kerç saldırısından 2 gün sonra başladı! ‘Duyduğumuz sesin ne olduğunu bilmiyoruz’

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesiyle başlayan savaş sürecinde 8 Ekim günü önemli bir dönüm noktası olmuştu. 2014’te Kırım’ı ilhak eden Rusya, Eylül ayında NATO tarafından meşruiyeti bulunmadığı açıklanan sözde referandumlar sonrasında Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’yı da yine ilhak etmişti. 8 Ekim sabahı saat 06.07’de Kırım Yarımadası ile Rusya’yı birbirine bağlayan Kerç Köprüsü’ndeki patlama Kremlin cephesinde büyük bir şok yaşatmıştı. 10 Ekim sabahında misillemede bulunan Rusya, başta Kiev olmak üzere pek çok Ukrayna şehrini adeta füze yağmuruna tutmuştu.

SIK SIK ELEKTRİK KESİNTİLERİ YAŞANIYOR

Ukrayna’ya yağdırılan füzeler sonucunda 19’dan fazla Ukraynalı sivil hayatını kaybetmiş, Kiev yönetimi bu saldırılarda özellikle kritik altyapı tesislerinin hedef alındığını açıklamıştı. Bir haftalık sessizlik sonrasında 17 Ekim’de bir kez daha arka arkaya patlamalarla sarsılan Ukraynalılar, pazartesi sabah 06.35’ten 08.00’e kadar süren patlamalarla bir kez daha büyük bir panik yaşadı. Altyapı tesislerine verilen zarardan ötürü ülke genelinde sık sık elektrik kesintileri yaşanırken birçok Ukraynalı son dönemde tekrar alevlenen çatışmalardan dolayı derin bir korku yaşıyor. Bu isimlerden biri de ülkenin başkentinde yaşayan 31 yaşındaki Khrystyna Morozova.

‘HANGİ SES NEYE AİT BİLMİYORUZ’

Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki son durumu anlatan Khrystyna Morozova, işgalin başladığı 24 Şubat tarihinden beri ülkesini hiç terk etmemiş bir Ukraynalı. Son günlerde peş peşe yaşanan patlamalar yüzünden ciddi problemler yaşadıklarını söyleyen Morozova, uykularının sık sık bölündüğünü, patlamalar yüzünden birçok kişinin derin bir korku yaşadığını söyledi.

37 yıllık hayatının en büyük aşkıydı

Günün neredeyse 24 saati yoğun bir ses kirliliğine maruz kaldıklarını vurgulayan Morozova, “Bu öyle rahatsız edici bir noktada ki, şöyle tarif edeyim. Dışarıdan bir ses duyuyorsunuz. Ancak bu sesin bir savaş uçağı mı, tren ya da başka bir gürültü mü asla ayırt edemiyorsunuz. Sürekli maruz kaldığımız bu ses artık hayatımızın içine sinmiş durumda. Her yerde çok sayıda hava alarmımız var. Bütün bu seslere ek olarak dönem dönem artan füze saldırıları eklenince ne uyku kalıyor ne de herhangi bir şeye odaklanmak. Aylardır bu şekilde yaşıyoruz” diye konuştu.

‘ŞUBAT AYINA GÖRE RUH HALİMİZDE CİDDİ FARKLILIKLAR VAR’

Kış aylarında yaşananlarla şu anki süreç arasındaki farklılıklara değinen Khrystyna Morozova, “Her şey dramatik bir şekilde değişti. Buradaki insanların ruh halini kıyasladığımızda ciddi farklılıklar var” diyen Morozova, sürecin aylardır devam etmesi yüzünden Ukraynalıların Rusya’ya her geçen gün daha da çok öfke beslediğini söyledi.

Ukraynalı kadın, “Ancak korkumuz yok. Günler ilerledikçe daha da korkusuz olmaya başladık. Hava savunmamıza güveniyoruz ama şu anda siviller bile insansız hava araçlarını bireysel olarak nasıl etkisiz hale getirebileceklerinin yollarını arıyor, herkes birbiriyle fikrini paylaşıyor ve tavsiyelerde bulunuyor” açıklamasını yaptı.

Tüyler ürperten detayı anne buldu

‘RUSYA’NIN SAVAŞI KAYBETMEYE BAŞLADIĞINI BİZE DÜŞÜNDÜRÜYOR’

Rusya’nın son dönemde özellikle Ukrayna’nın kritik noktalarına saldırılarda bulunduğuna dikkat çeken Khrystyna Morozova, “Başta altyapı tesislerimiz olmak üzere Rusya son zamanlarda ülkemizin kritik noktalarına saldırılar düzenlemeye başladı. Bu hareket biz Ukraynalılara Rusya’nın savaşı kaybetmeye başladığını düşündürüyor” dedi.

Son saldırılardan sonra başkent Kiev’de dahi ciddi elektrik kesintileri yaşandığını ve bu kesintiler yüzünden günlük hayatın sekteye uğradığını söyleyen Morozova, “Elektrik kesintilerine karşı hazırlıksız yakalananlarımız oldu. Bu bizim daha çok jeneratöre ihtiyacımızın olduğunu gösterdi, dairelerimizde daha fazla su stoklamamız gerektiğini hatırlattı” ifadelerini kullandı.

Alıntı Metni

‘KARAMSAR TABLOYA RAĞMEN KORKMUYORUZ’

Aylardır devam eden işgal ve çatışmalardan ötürü oldukça ağır bir dönemden geçtiklerini hatırlatan Khrystyna Morozova, “Bu kadar çok sıkıntı yaşamamıza rağmen umudumuzu kaybetmiş değiliz. Ukrayna’nın zaferine giden yolda ödediğimiz bu bedeller bazen ağır gelse de yine de gidişattan umutluyuz, tamamen kenetlenmiş bir haldeyiz” diye konuştu.

Rusya’nın son dönemde tekrar artışa geçen saldırılarıyla birlikte şubat ayından beri devam eden sürecin henüz sona ermediğini bir kez daha kabullenmek zorunda kaldıklarını söyleyen Morozova, birçok kişinin her gün ölümle burun buruna geldiğini şu sözlerle ifade etti: “Üç gün önce bir patlamanın meydana geldiği bölgenin 1.5 kilometre uzağındaki diş hekimine gittim. Dün ise ülkemiz için kritik bir noktada olan termik santral çevresindeki bir bölgede direksiyon dersine katıldım. Her an ölümle burun burunayız.”

Ukrayna’da gündelik hayatın bombalar altında devam ettiğini aktaran Morozova, şunları söyledi:

Alıntı Metni
‘Sonunda gördün Sedat’
136 yıl sonra bir ilk
Süper Lig’in yıldızı sakatladı
PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir