Karadeniz gazını seneye kullanacağız’

‘Karadeniz gazını seneye kullanacağız’
‘Karadeniz gazını seneye kullanacağız’

İstanbul DHA – Üsküdar’daki Vahdettin Köşkü’nden Kastamonu’ya seslenen Erdoğan, özetle şunları söyledi:

4 İLÇEYLE SINIRLI DEĞİL: İlçelerimizi doğal gaza kavuşturmak için 85 milyon liralık yatırımla, 75 buçuk kilometre boru hattı döşedik. Bozkurtlu, Abanalı, Cideli, İnebolulu kardeşlerimiz sadece bir düğmeye basarak ısınacak. Kastamonu’ya yaptığımız doğal gaz yatırımları sadece bu dört ilçe ile sınırlı kalmayacak. Küre, Çatalzeytin ve Araç’a en kısa zamanda da diğer ilçelerimize doğal gaz hatlarımızı ulaştıracağız.

ENERJİ ÜSSÜ KURUYORUZ: Karadeniz doğal gazını ülkemiz sistemine bağlayacak çalışmaları hızlandırdık. Sakarya Gaz Sahası’ndaki 10 kuyudan 9’unun sondajı bitti. Denizdeki gazı üretim haznesine iletecek 10 kuyu başı vanasından 5’i yerine yerleştirildi. Hâlâ 3 sondaj gemisi, 9 adet ana inşaat ve montaj gemisi iş yüküne göre sayıları 20-30 arasında değişen destek gemisi sahada çalışıyor.Deniz tabanının 2 bin 200 metre altında adeta enerji üssü kuruyoruz. Önümüzdeki sene bu gazı kullanmaya başlayacağız.

GAZDA MERKEZ ÜLKE: Türkiye’yi doğal gazda merkez ülke haline getirecek adımlar atıyoruz. Ülke olarak halihazırda 7 uluslararası doğal gaz boru hattına 2 kara, 2 deniz LNG tesisine, 2 yeraltı doğal gaz depolama tesisine sahibiz. Günlük doğal gaz giriş kapasitemiz 360 milyon metreküpe ulaştı. Doğal gaz depolarımız sayesinde kış mevsiminde yaşanan talep artışlarını sistemi zorlamadan veya ek yük bindirmeden karşılayabilecek hale geldik.

2 KATINDAN FAZLA: Konutlarda kullanan yüzde 75’ine elektrikte de birinci kademe tüketimine yüzde 50 sübvansiyon uyguluyoruz. 100 liralık doğal gaz faturasının 75 lirasını vatandaşlarımıza yansıtmadan biz karşılıyoruz. Destek rakamı bu yıl geçen seneki tutarın 2 katından daha fazla olacaktır. 2023’te diğer pek çok alanla birlikte enerjide de milletimizin karşısına müjdelerleçıkmak için çalışıyoruz.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir