Kapalı hesaplar açılacak mı?

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, sosyal medya devi Twitter’ı önceki gün resmen satın alırken, Nisan ayında 44 milyar dolara platformu alacağını açıklamasının ardındansatın alma sürecinde kendisini yanıltmakla suçladığı üst düzey yöneticileri kovmakla işe başladı. Musk’ın CEOParag Agrawal, Mali İşler Direktörü (CFO) Ned Segal, üst düzey hukuk ve politika yöneticisi Vijaya Gadde, baş müşteri sorumlusu Sarah Personette ve genel danışman Sean Edgett’i görevden aldığı bildirildi.İşten çıkarmalarınardındanAgrawal’ın 42 milyon dolar,Segal’in ise25.4 milyon dolartazminatalacağı tahmin ediliyor.

14 Nisan’daki bir menkul kıymetler belgesinde Musk’ınTwitter yönetimine güvenmediğini ve şirketi resmi olarak satın aldığında işgücünün yüzde 75’ini “kovacağını”söylediği iddia edilirken, milyarder iş adamı işten çıkarmaların ardındanTwitter hesabında “Kuş özgür bırakıldı” ifadesini paylaştı. Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Musk’ın geçici olarak Twitter’ın CEO’su olacağını iddia etti.

Trump memnun

Öte yandan, Musk’ın Twitter’da “özgür konuşma için bir meydan yaratma” planı yapmayı düşündüğüen büyük ve en tartışmalı değişiklik olarak öne çıkıyor. Musk’ın politik olarak tarafsızplatform kurması, daha önce nefret söylemi nedeniylehesabı askıya alınanABD’nin eski başkanı Donald Trump gibi paylaşımlarında şiddete yönlendiren kişilerinya da yanlış bilgi sunan komplo teorisyenlerinin de Twitter’da olacağı anlamına gelebilir. Nitekim Trump, satış sonrası kendi platformundan yaptığı paylaşımda, ‘Twitter’ın artık aklı başında ellerde olmasından memnun olduğunu’ belirtti.

‘Kuş AB kurallarına göre uçacak’

Avrupa Birliği (AB)Komisyonunun iç pazardan sorumlu üyesi Thierry Breton, Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma sürecinin tamamlanmasıyla “Kuş özgür bırakıldı” mesajını paylaşmasına karşılık olarak “Avrupa’da kuş bizim kurallarımıza göre uçacak” açıklamasında bulundu.Musk’ın “ifade özgürlüğü temsilcisi” olarak duruşunun Twitter’ı bir nefret söylemi platformuna dönüştürebileceğiendişesine atıfta bulunan Breton, paylaşımında ayrıca, sosyal medyanın düzenlenmesini sıkılaştırmak için tasarlanan iki yeni AB mevzuatı paketinden biri olan Dijital Hizmetler Yasasına atıfta bulunan “DSA” etiketini kullandı.

Değerinden fazlaya aldı!

Uzmanlar, Elon Musk’ıntarihe geçecek olan satın alımı için fazla para ödediğini iddia etti. ABD merkezli yatırım bankasıWedbush Securities’de analist Dan Ives,şirketin değerinin 44 milyar dolar yerine 25 milyar dolara yakın olduğunu tahmin etti. Ives, “Bize göre bu satın alım, en fazla ödenen teknoloji satın almalarından biri olarak şirket birleştirme anlaşmaları tarihine geçecek” dedi.

PaYLaŞşşş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir